UPDATE 12: Campionatul Național de scrimă pentru copii, ziua 3, proba 6: sabie feminin, categoria 10-11 ani. Finala: Sabrina Zamfira (CS Riposta) – Maria Badea (CSA Steaua) 5-8

  by    0   0

Ziua a treia a Campionatului Național de scrimă pentru copii se încheie cu proba de sabie feminin, categoria 10-11 ani. Miercuri, 24 iunie, de la ora 13:00, 42 de sportive din întreaga țară se vor întrece pentru medaliile puse în joc la Sala de Scrimă Floreasca din București.
Se va trage un tur de grupe, iar apoi toate sportivele se vor califica pe un tablou incomplet de 64, de eliminare directă.
În 2014, podiumul Campionatului Național de scrimă pentru copii, în proba de sabie feminin, categoria 10-11 ani, a arătat astfel: 1. Ilinca Pantiș (CS Riposta), 2. Sabrina Zamfira (CS Ripota), 3. Vanesa Danciu (CSM Brașov) și Cela Sava Musteață (CS Riposta).
Componența grupelor preliminare este următoarea:
1.grupa 1 2.grupa 2 3.grupa 3 4.grupa 4 5.grupa 5 6.grupa 6

Programul detaliat al Campionatului Național de Scrimă pentru copii, ediția 2015, poate fi descărcat mai jos:
pdficon

sponsori si parteneri media CN copii 2015

IMG_4790 IMG_4791 IMG_4792 IMG_4793 IMG_4794 IMG_4795 IMG_4796 IMG_4797 IMG_4798 IMG_4799 IMG_4800 IMG_4801


UPDATE, ora 14:06 – Rezultatele din grupele preliminare sunt următoarele:
1.rez 1 2.rez 2 3.rez 3 4.rez 4 5.rez 5 6.rez 6


UPDATE, ora 14:12 – Programul partidelor de pe tabloul de 64 este următorul:
Alyssa Ștefănescu (CS Riposta) – liber
Daria Mogaddasi (CSA Steaua) – Anisia Postoroancă (CSA Steaua)
Ilinca Radu (CSS Slobozia) – liber
Luiza Botea (CSS Slobozia) – liber
Ana Botezatu (CSM Brașov) – liber
Anastasia Mihalcea (CS Dinamo) – Mălina Matricală (CS Mușchetarul Iași)
Carina Crețu (CS Dinamo) – Ana Lupșa (ACS Duel)
Corina Giorcovici (CSS Slobozia) – liber
Sabrina Zamfira (CS Riposta) – liber
Lorena Mărgineanu (CS Sabia de Aur) – Daria Smeu (CSA Steaua)
Denisa Parteni (CSM Brașov) – liber
Ioana Sebastian (CSA Steaua) – liber
Arina Prunariu (ACS Duel) – liber
Denisa Șerban (CSA Steaua) – liber
Bianca Ionel (CSM Brașov) – Miriam Badea (CS Sabia de Aur)
Amalia Stan (CSS Unirea Iași) – liber
Maria Badea (CSA Steaua) – liber
Georgiana Berihoi (CSM Iași) – Anastasia Balogh (CS Dinamo)
Miruna Burete (CSA Steaua) – liber
Patricia Popa (CS Dinamo) – liber
Ioana Iliescu (CS Riposta) – liber
Bianca Belehuz (CS Dinamo) – liber
Andreea Șerbănoiu (CS Sabia de Aur) – Rorottya Reman (CS Satu Mare)
Andreea Gheorghe (CSA Steaua) – liber
Bianca Statie (CSA Steaua) – liber
Maria Nastase (CSTA) – Elena Neagu (CS Mușchetarul Iași)
Cristiana Bădețoiu (CSA Steaua) – Viktoria Toth (CS Satu Mare)
Ioana Crăciun (CS Dinamo) – liber
Daria Carp (CSM Iași) – liber
Maria Martinaș (CSS Unirea Iași) – liber
Alissa Dumitru (CSTA) – Ketlin Menhart (CS Satu Mare)
Maria Alexe (ACS Duel) – liber.


UPDATE, ora 14:30 – Rezultatele de pe tabloul de 64 sunt următoarele:
Alyssa Ștefănescu (CS Riposta) – liber
Daria Mogaddasi (CSA Steaua) – Anisia Postoroancă (CSA Steaua) 8-6
Ilinca Radu (CSS Slobozia) – liber
Luiza Botea (CSS Slobozia) – liber
Ana Botezatu (CSM Brașov) – liber
Anastasia Mihalcea (CS Dinamo) – Mălina Matricală (CS Mușchetarul Iași) 2-8
Carina Crețu (CS Dinamo) – Ana Lupșa (ACS Duel) 8-7
Corina Giorcovici (CSS Slobozia) – liber
Sabrina Zamfira (CS Riposta) – liber
Lorena Mărgineanu (CS Sabia de Aur) – Daria Smeu (CSA Steaua) 5-8
Denisa Parteni (CSM Brașov) – liber
Ioana Sebastian (CSA Steaua) – liber
Arina Prunariu (ACS Duel) – liber
Denisa Șerban (CSA Steaua) – liber
Bianca Ionel (CSM Brașov) – Miriam Badea (CS Sabia de Aur) 7-8
Amalia Stan (CSS Unirea Iași) – liber
Maria Badea (CSA Steaua) – liber
Georgiana Berihoi (CSM Iași) – Anastasia Balogh (CS Dinamo) 3-8
Miruna Burete (CSA Steaua) – liber
Patricia Popa (CS Dinamo) – liber
Ioana Iliescu (CS Riposta) – liber
Bianca Belehuz (CS Dinamo) – liber
Andreea Șerbănoiu (CS Sabia de Aur) – Rorottya Reman (CS Satu Mare) 8-4
Andreea Gheorghe (CSA Steaua) – liber
Bianca Statie (CSA Steaua) – liber
Maria Nastase (CSTA) – Elena Neagu (CS Mușchetarul Iași) 1-8
Cristiana Bădețoiu (CSA Steaua) – Viktoria Toth (CS Satu Mare) 8-2
Ioana Crăciun (CS Dinamo) – liber
Daria Carp (CSM Iași) – liber
Maria Martinaș (CSS Unirea Iași) – liber
Alissa Dumitru (CSTA) – Ketlin Menhart (CS Satu Mare) 8-3
Maria Alexe (ACS Duel) – liber.
IMG_4855 IMG_4856 IMG_4857 IMG_4858 IMG_4859 IMG_4860 IMG_4861 IMG_4862 IMG_4863 IMG_4864 IMG_4865 IMG_4866


UPDATE, ora 14:36 – Programul de pe tabloul de 32 este următorul:
Alyssa Ștefănescu (CS Riposta) – Daria Mogaddasi (CSA Steaua)
Ilinca Radu (CSS Slobozia) – Luiza Botea (CSS Slobozia)
Ana Botezatu (CSM Brașov) – Mălina Matricală (CS Mușchetarul Iași)
Carina Crețu (CS Dinamo) – Corina Giorcovici (CSS Slobozia)
Sabrina Zamfira (CS Riposta) – Daria Smeu (CSA Steaua)
Denisa Parteni (CSM Brașov) – Ioana Sebastian (CSA Steaua)
Arina Prunariu (ACS Duel) – Denisa Șerban (CSA Steaua)
Miriam Badea (CS Sabia de Aur) – Amalia Stan (CSS Unirea Iași)
Maria Badea (CSA Steaua) – Anastasia Balogh (CS Dinamo)
Miruna Burete (CSA Steaua) – Patricia Popa (CS Dinamo)
Ioana Iliescu (CS Riposta) – Bianca Belehuz (CS Dinamo)
Andreea Șerbănoiu (CS Sabia de Aur) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua)
Bianca Statie (CSA Steaua) – Elena Neagu (CS Mușchetarul Iași)
Cristiana Bădețoiu (CSA Steaua) – Ioana Crăciun (CS Dinamo)
Daria Carp (CSM Iași) – Maria Martinaș (CSS Unirea Iași)
Alissa Dumitru (CSTA) – Maria Alexe (ACS Duel).


UPDATE, ora 14:58 – Rezultatele de pe tabloul de 32 sunt următoarele:
Alyssa Ștefănescu (CS Riposta) – Daria Mogaddasi (CSA Steaua) 8-3
Ilinca Radu (CSS Slobozia) – Luiza Botea (CSS Slobozia) 8-7
Ana Botezatu (CSM Brașov) – Mălina Matricală (CS Mușchetarul Iași) 8-1
Carina Crețu (CS Dinamo) – Corina Giorcovici (CSS Slobozia) 1-8
Sabrina Zamfira (CS Riposta) – Daria Smeu (CSA Steaua) 8-3
Denisa Parteni (CSM Brașov) – Ioana Sebastian (CSA Steaua) 5-8
Arina Prunariu (ACS Duel) – Denisa Șerban (CSA Steaua) 8-7
Miriam Badea (CS Sabia de Aur) – Amalia Stan (CSS Unirea Iași) 6-8
Maria Badea (CSA Steaua) – Anastasia Balogh (CS Dinamo) 8-3
Miruna Burete (CSA Steaua) – Patricia Popa (CS Dinamo) 6-8
Ioana Iliescu (CS Riposta) – Bianca Belehuz (CS Dinamo) 8-4
Andreea Șerbănoiu (CS Sabia de Aur) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua) 0-8
Bianca Statie (CSA Steaua) – Elena Neagu (CS Mușchetarul Iași) 1-8
Cristiana Bădețoiu (CSA Steaua) – Ioana Crăciun (CS Dinamo) 4-8
Daria Carp (CSM Iași) – Maria Martinaș (CSS Unirea Iași) 8-3
Alissa Dumitru (CSTA) – Maria Alexe (ACS Duel) 3-8.
IMG_4867 IMG_4868 IMG_4869 IMG_4870 IMG_4871 IMG_4872 IMG_4873 IMG_4874 IMG_4875 IMG_4876 IMG_4877 IMG_4878 IMG_4879 IMG_4880 IMG_4881 IMG_4882


UPDATE, ora 15:04 – Programul partidelor de pe tabloul de 16 este următorul:
Alyssa Ștefănescu (CS Riposta) – Ilinca Radu (CSS Slobozia)
Ana Botezatu (CSM Brașov) – Corina Giorcovici (CSS Slobozia)
Sabrina Zamfira (CS Riposta) – Ioana Sebastian (CSA Steaua)
Arina Prunariu (ACS Duel) – Amalia Stan (CSS Unirea Iași)
Maria Badea (CSA Steaua) – Patricia Popa (CS Dinamo)
Ioana Iliescu (CS Riposta) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua)
Elena Neagu (CS Mușchetarul Iași) – Ioana Crăciun (CS Dinamo)
Daria Carp (CSM Iași) – Maria Alexe (ACS Duel).


UPDATE, ora 15:17 – Rezultatele de pe tabloul de 16 sunt următoarele:
Alyssa Ștefănescu (CS Riposta) – Ilinca Radu (CSS Slobozia) 8-2
Ana Botezatu (CSM Brașov) – Corina Giorcovici (CSS Slobozia) 8-6
Sabrina Zamfira (CS Riposta) – Ioana Sebastian (CSA Steaua) 8-5
Arina Prunariu (ACS Duel) – Amalia Stan (CSS Unirea Iași) 8-2
Maria Badea (CSA Steaua) – Patricia Popa (CS Dinamo) 8-5
Ioana Iliescu (CS Riposta) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua) 8-2
Elena Neagu (CS Mușchetarul Iași) – Ioana Crăciun (CS Dinamo) 8-5
Daria Carp (CSM Iași) – Maria Alexe (ACS Duel) 4-8.


UPDATE, ora 15:20 – Programul de pe tabloul de 8 este următorul:
Alyssa Ștefănescu (CS Riposta) – Ana Botezatu (CSM Brașov)
Sabrina Zamfira (CS Riposta) – Arina Prunariu (ACS Duel)
Maria Badea (CSA Steaua) – Ioana Iliescu (CS Riposta)
Elena Neagu (CS Mușchetarul Iași) – Maria Alexe (ACS Duel).


UPDATE, ora 15:37 – Rezultatele de pe tabloul de 8 sunt următoarele:
Alyssa Ștefănescu (CS Riposta) – Ana Botezatu (CSM Brașov) 6-8
Sabrina Zamfira (CS Riposta) – Arina Prunariu (ACS Duel) 8-5
Maria Badea (CSA Steaua) – Ioana Iliescu (CS Riposta) 8-5
Elena Neagu (CS Mușchetarul Iași) – Maria Alexe (ACS Duel) 7-8.


UPDATE, ora 15:39 – Programul din semifinale este următorul:
Ana Botezatu (CSM Brașov) – Sabrina Zamfira (CS Riposta)
Maria Badea (CSA Steaua) – Maria Alexe (ACS Duel).


UPDATE, ora 16:11 – Rezultatele din semifinale sunt următoarele:
Ana Botezatu (CSM Brașov) – Sabrina Zamfira (CS Riposta) 4-8
Maria Badea (CSA Steaua) – Maria Alexe (ACS Duel) 8-6.
Finala se va disputa între Sabrina Zamfira (CS Riposta) și Maria Badea (CSA Steaua).


UPDATE, ora 16:30 – Maria Badea (CSA Steaua) a câștigat medalia de aur după ce a învins-o în finală pe Sabrina Zamfira (CS Riposta), scor 8-5.


Related Posts

Scrimerii români au plecat joi seara spre Taipei! Primele probe de scrimă de la Universiada de vară au loc duminică!

Delegația de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, a plecat joi seara la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august. Sportivii noștri vor concura la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Se fac înscrieri pentru Campionatul Național de scrimă pentru veterani de la Craiova, ediția 2017!

Asociația Română de Scrimă Veterani organizează în data de 2 septembrie 2017, la Craiova, o nouă ediție a Campionatului Național de scrimă pentru veterani. Concursul va avea loc la Sala de scrimă a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”, cu începere de la ora 9:30, la trei categorii de vârstă: categoria I (40-49 de ani), […]

READ MORE →

Șapte scrimeri vor reprezenta România la Universiada de vară de la Taipei!

România va participa cu o delegație de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi, la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august, iar gimnasta Larisa Iordache va fi purtătoarea de drapel la ceremonia de deschidere. Delegația României va pleca joi, 17 […]

READ MORE →

FIER ȘI AUR! Federația Română de Scrimă aniversează un an de la medalia de aur cucerită de echipa de spadă feminin la Jocurile Olimpice de la Rio!

Acum un an scrima românească și sportul din țara noastră trăiau clipe de glorie la Jocurile Olimpice de la Rio (Brazilia). Noaptea de 11 spre 12 august 2016 va rămâne scrisă cu litere de AUR în istoria scrimei românești. Început pe 11 august și încheiat noaptea târziu, pe 12 august, concursul de spadă feminin echipe a […]

READ MORE →

Antrenorul Ioan Popa a încetat din viață!

Familia scrimei românești devine pe zi ce trece tot mai săracă. Joi, 3 august 2017, Federația Română de Scrimă anunță cu regret trecerea în neființă a antrenorului de spadă Ioan Popa (64 de ani). Fost spadasin la CSA Steaua, club pentru care a câștigat de trei ori campionatul național (1976, 1977 și 1979), Ioan Popa […]

READ MORE →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top