Drumul Anei pe tabloul principal a început în 16-imi, unde a învins-o pe Kiria Tikanah Abdul Rahman (Singapore) cu 15-10. În turul următor, sportiva noastră a învins-o categoric pe Song Sera (Coreea de Sud). Pe pista roșie din Makuhari Messe Event Hall, Ana a condus ostilitățile, având pe tabelă 7-2 și 11-3, pentru a se impune în final cu 15-6. În sferturi, Ana a întâlnit-o pe Julia Beljajeva (Estonia), o sportivă cu șapte ani mai tânără, dublă campioană mondială (2013 – individual și 2017 – cu echipa). Julia nu a avut replică în fața Anei, care a câștigat cu 15-8 după o întâlnire în care sportiva tricoloră s-a aflat permanent la conducere. Românca s-a calificat astfel în semifinale, unde urma să înfrunte o altă spadasină din Estonia, pe Katrina Lehis. După un început „braț la braț” până la 4-4, Ana Maria s-a desprins și nu a mai lăsat să-i scape avantajul până la final, impunându-se cu 15-11 în fața Katrinei și calificându-se pentru finală. Aici, adversară i-a fost chinezoaica Sun Yiwen, locul 3 în ierarhia mondială. După o înfruntare dramatică, dar aflată sub semnul echilibrului, în care nici una dintre cele două spadasine nu a riscat, Ana Maria Popescu a pierdut finala olimpică în fața chinezoaicei, cedând greu, cu 10-11. Ana a rămas cu argintul probei, devenind pentru a doua oară vicecampioană olimpică, după Beijing 2008 și a adus prima medalie pentru Team Romania la ediția Tokyo 2020 a Jocurilor Olimpice.

Celălalt scrimer tricolor calificat pentru Tokyo, Iulian Teodosiu a reușit să ajungă până în optimile concursului olimpic masculin de sabie. El a intrat pe tabloul de 64 cu o victorie la uzbekul Sherzod Mamutov (15-11), iar în 16-imile competiției l-a întrecut pe italianul Luca Curatoli cu 15-13. Teo a părăsit concursul în optimi, unde a pierdut cu 12-15 în fața italianului Enrico Berre’, după un finish în care a recuperat de la 8-13, apropiindu-se la doar o tușă de adversar, 12-13. Din păcate finalul i-a aparținut italianului, care a punctat de trei ori și s-a calificat în sferturi.

Sursă foto: COSR/Team Romania/Cristian Nistor