Din cele patru reprezentante pe care România le-a înscris la start în concursul rezervat spadasinelor, doar Cristina Constantinescu a părăsit competiția după faza grupelor, unde nu a reușit decât o singură victorie. Celelalte trei sportive tricolore s-au calificat direct în turul secund al tabloului principal, adică în 16-imi. Aici, Talida Enache a dispus cu 14-13 de maghiara Blanka Virag Nagy, Alexandra Predescu a învins-o fără probleme pe italianca Beatrice Cagnin (15-8), iar Bianca Benea a depășit-o la limită pe Gloria Klughardt, din Polonia (15-14). În optimi, Talida Enache a pierdut cu 6-15 meciul disputat în compania Alessandrei Bozza, din Italia, și a părăsit competiția. În schimb Alexandra și Bianca au mers mai departe, în sferturi, după victoriile obținute în meciurile cu estonianca Dinara Anis (15-7), respectiv cu franțuzoaica Eloise Vanryssel (15-14).

Sferturile le-au adus sportivelor noastre două adversare tari. Bianca a întâlnit-o pe Reka Galfalvy, din Ungaria. Deși a fost condusă, Bianca a rămas în meci și a reușit să egaleze, pierzând la limită (14-15) un meci pe care îl putea câștiga. În ierarhia finală, tricolora s-a clasat pe locul 5, în imediata apropiere a podiumului. În celălalt meci, Alexandra a mers cap la cap cu ucrainianca Anastasia Samko, partida fiind decisă după încheierea timpului regulamentar. Simko s-a impus cu 10-9, iar Alexandra s-a clasat pe locul 6. În clasamentul final, Talida Enache a încheiat a 12-a, iar Cristina Constantinescu s-a clasat pe poziția 58.