Sâmbătă și duminică, 6 și 7 iunie, la Monte Carlo a avut loc o nouă ediție a Cupei „Prințului de Monaco” la sabie pentru cadeți, feminin și masculin.
La start s-a prezentat 104 sportivi din Europa și Africa. România a fost reprezentată la acest concurs de 21 de sportivi, după cum urmează:
Feminin: Cerasela Drăgan, Andreea Lupu, Ioana Radu, Antonia Nicolae, Ileana Oprea, Ana Maria Ciobanu, Alexandra Brânzan, Roxana Drăgan, Irina Mușat, Adina Șindilariu, Alessia Vrabie, Bianca Lucache, Daria Stărică;
Masculin: Sergiu Gheorghe, Pavel Aniculoesei, Petru Aniculoesei, Matei Aniculoesei, Victor Cosman, Codrin Nane Popa, Răzvan Ursachi, Luca Drăghicenoiu.
Cel mai bun rezultat al delegației noastre  a fost obținut la feminin, unde Cerasela Drăgan s-a clasat pe locul trei, iar echipa întâi a României – formată din Cerasla Drăgan, Andreea Lupu, Alessia Vrabie și Ana Maria Ciobanu – a ocupat prima poziție, pe baza rezultatelor de la individual.
La masculin, cel mai bun rezultat a fost reușit de Matei Aniculoesei, care s-a clasat la final pe poziția 13.
Rezultatele complete ale sportivilor români la Monte Carlo au fost următoarele:
Feminin: Cerasela Drăgan – locul 3, Andreea Lupu – locul 5, Alessia Vrabie – locul 8, Ana Maria Ciobanu – locul 15, Adina Șindilariu – locul 19, Daria Stărică – locul 21, Ioana Radu – locul 23, Bianca Lucache – locul 25, Antonia Nicolae – locul 32, Ileana Oprea – locul 33, Irina Mușat – locul 38, Roxana Drăgan – locul 39.
Masculin: Matei Aniculoesei – locul 13, Răzvan Ursachi – locul 19, Petru Aniculoesei – locul 21, Sergiu Gheorghe – locul 29, Pavel Aniculoesei – locul 31, Codrin Nane Popa – locul 45, Luca Drăghicenoiu – locul 47, Victor Cosman – locul 49.