Sâmbătă, 14 iunie, în ultima zi a Campionatului European de scrimă seniori de la Strasbourg, România va încerca să cucerească încă o medalie. De această dată, speranțele se leagă de echipa de sabie masculin, vicecampioană mondială în 2013 și ocupanta locului patru la ultimul Campionat European, în 2013, la Zagreb. Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Ciprian Gălățanu și Iulian Teodosiu vor trage direct în sferturile de finală. Adversara elevilor lui Mihai Covaliu va fi învingătoarea duelului dintre Belarus și Georgia, meci al cărui start se va da la ora 11:10, ora României.
Partida României din sferturile de finală va începe la ora 13:00.
Programul complet al partidelor din sferturile de finală ale probei de sabie masculin este următorul:
Rusia – Polonia/Ucraina
România – Belarus/Georgia
Germania – Spania/Ungaria
Italia – Franța/Marea Britanie.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția sabrerilor români la Europeanul de la Strasbourg.

UPDATE, ora 11:49 – Elevii lui Mihai Covaliu își fac exercițiile de încălzire în așteptarea rezultatului final al meciului Georgia – Belarus. Învingătoarea întâlnește România în sferturile de finală ale probei de sabie masculin, de la ora 13:00. Vezi mai jos fotografii de la încălzirea românilor.

incalzire SMS n01 incalzire SMS n02

UPDATE, ora 12:03 – România va înfrunta Belarus în sferturile de finală ale probei de sabie masculin. Pe tabloul de 16, Belarus a trecut de Georgia, scor 45-39.

UPDATE, ora 14:30 – România a pierdut meciul cu Belarus din sferturi, 41-45, și va trage pentru locurile 5-8.

Romania-Belarus SMS-EQ n01 Romania-Belarus SMS-EQ n02 Romania-Belarus SMS-EQ n03 Romania-Belarus SMS-EQ n04 Romania-Belarus SMS-EQ n05 Romania-Belarus SMS-EQ n06 Romania-Belarus SMS-EQ n07 Romania-Belarus SMS-EQ n08

UPDATE, ora 18:00 – România a încheiat proba de sabie masculin pe locul 5 după două victorii pe mini-tabloul locurilor 5-8: 45-35 cu Ucraina și 45-38 cu Ungaria.

Romania-Ungaria SMS-EQ n01 Romania-Ungaria SMS-EQ n02 Romania-Ungaria SMS-EQ n03 Romania-Ungaria SMS-EQ n04 Romania-Ungaria SMS-EQ n05 Romania-Ungaria SMS-EQ n06 Romania-Ungaria SMS-EQ n07 Romania-Ungaria SMS-EQ n08