Localitatea maghiară Debrecen a găzduit sâmbătă, 10 mai, o nouă ediție a Cupei Debrecen la spadă pentru cadeți, feminin și masculin. Țara noastră a fost reprezentată de opt sportivi de la CS Satu Mare, după cum urmează: Szep Marton, Macska Adam, Szilagyi Balazs, Oroian Alex, Ziman David, Kato Zoltan, Coste Teodora şi Pallai Amarillisz.
Cel mai bun rezultat al delegației sătmărene a fost obținut de Marton Szep (foto, în dreapta), care s-a clasat pe locul doi, după ce a pierdut finala cu 15-14. Dintre fete s-a remarcat Teodora Coste, care s-a clasat la final pe poziția a șasea.
Delegația a fost condusă de antrenorii Francisc Csiszar şi Lehel Nagy, iar participarea sătmărenilor la concursul din Ungaria a fost posibil grație sprijinului Asociaţiei Fencing și părinților sportivilor.