Jocurile Europene Cracovia Malopolska 2023

Sabie, masculin, individual

Toți cei patru sabreri tricolori înscriși la startul concursului masculin individual de la Cracovia au reușit să treacă de grupe.

Pe tabloul principal, Iulian Teodosiu l-a învins în 16-imi pe georgianul Vakhtangi Archvadze, cu 15-13, însă a fost eliminat în optimi, după 11-15 cu maghiarul Aron Szilagyi.

Răzvan Ursachi a intrat și el direct în 16-imi, unde a reușit să treacă de Csanad Gemesi (Ungaria), cu scorul de 15-13, iar în optimi l-a eliminat, cu 15-13, pe spaniolul Santiago Madrigal. În sferturi, Răzvan l-a înfruntat pe polonezul Krzysztof Kaczkowski, viitorul medaliat cu argint al concursului. Polonezul s-a impus cu scorul de 15-11.

George Dragomir a depășit și el faza 16-imilor, după 15-13 cu ucraineanul Yuryi Tsap, fiind învins în turul următor de polonezul Krzysztof Kaczkowski, cu 15-12.

Matei Cîdu a luptat mai întâi în primul tur al tabloului, cu o victorie la cehul Krystof Cacek (15-9), cedând apoi în 16-imi, în fața britanicului William Deary, cu 8-15.

În clasamentul final Răzvan Ursachi s-a clasat pe locul 7, urmat de George Dragomir (locul 12), Iulian Teodosiu (locul 14) și Matei Cîdu (locul 25).