Orașul austriac Linz a găzduit sâmbătă și duminică, 27 și 28 februarie, o nouă ediție a maratonului de scrimă. România a fost reprezentată la această întrecere de șapte sportivi, după cum urmează: Alin Sbârcia (CSU Craiova), Alin Mitrică (CSU Craiova), Lucian Ciovică (CSU Craiova), Ovidiu Pârvuleasa (CSU Craiova), Raluca Sbârcia (CSU Craiova), Sabina Ecobici (CSU Craiova) și Alexandra Ionică Cârstea (CSU Craiova).
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut în proba masculină de spadă, acolo unde s-au cucerit trei medalii, după cum urmează: Alin Sbârcia (CSU Craiova) – medalie de aur, Ovidiu Pârvuleasa (CSU Craiova) – medalie de argint și Alin Mitrică (CSU Craiova) – medalie de bronz. Lucian Ciovică (CSU Craiova) a încheiat concursul pe poziția a cincea. Au tras 52 de sportivi.
Duminică, 28 februarie, în proba feminină, spadasinele din România s-au clasat pe următoarele locuri: Raluca Sbârcia (CSU Craiova) – locul 5, Alexandra Ionică Cârstea (CSU Craiova) – locul 8, Sabina Ecobici (CSU Craiova) – locul 10. Au participat 32 de sportive.
Maratonul Internaţional de spadă de la Linz este un concurs atipic. Până în 16-imi se trage normal, pe tabloul. Apoi, ultimii 32 rămaşi în concurs trag după sistemul fiecare cu fiecare, iar la final se alcătuieşte clasamentul. O zi întreagă de concurs ţine aproximativ 12 ore.