Ziua a treia a Campionatului European de scrimă pentru tineret de la Minsk a adus duminică, 23 aprilie 2017, și primele două medalii pentru delegația României: argint la spadă feminin individual prin Amalia Tătăran și bronz la sabie masculin individual prin Iulian Teodosiu.
De la ora 13:00, în proba de sabie masculin individual s-au prezentat la start 51 de sportivi din întreaga Europă. România a fost reprezentată în această probă de patru sportivi: Mădălin Bucur (CS Dinamo), Iulian Teodosiu (CS Dinamo), Sorin Eftimie (CS Dinamo) și Cristian Bițucă (CS Diamo). Cel mai bun rezultat al României în această probă a fost obținut de către Iulian Teodosiu. Legitimat la CS Dinamo, Iulian s-a clasat la final pe locul trei și a cucerit medalia de bronz. Ceilalți sabreri români au ocupat următoare poziții la Minsk: Mădălin Bucur (CS Dinamo) – locul 8, Cristian Bițucă (CS Diamo) – locul 10 și Sorin Eftimie (CS Dinamo) – locul 32.
Coordonați de pe margine de antrenorul Florin Zalomir, cei patru sabreri români au avut următoarele rezultate la Minsk:

SEMIFINALE
Iulian Teodosiu – Francesco D’Armiento (Italia) 14-15.
Podiumul complet al probei de sabie masculin individual de la Campionatul European de scrimă pentru tineret de la Minsk arată astfel: 1. Francesco D’Armiento (Italia), 2. Maxence Lambert (Franța), 3. Iulian Teodosiu (România) și Enver Yildirim (Turcia).
Programul următoarelor două zile de concurs de la Minsk este:
LUNI, 24 APRILIE
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, sabie feminin echipe, floretă masculin echipe;