Ziua a treia a Campionatului European de scrimă pentru tineret de la Minsk a adus duminică, 23 aprilie 2017, și primele două medalii pentru delegația României: argint la spadă feminin individual prin Amalia Tătăran și bronz la sabie masculin individual prin Iulian Teodosiu.
De la ora 9:00, în proba de spadă feminin individual s-au prezentat la start 63 de sportive din întreaga Europă. România a fost reprezentată în această probă de patru sportive: Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea), Ramona Calcan (CSA Steaua). Cel mai bun rezultat al României în această probă a fost obținut de Amalia Tătăran. Legitimată la CS Dinamo, Amalia a cucerit medalia de argint la Minsk, după ce în 2015, la Vicenza a cucerit bronzul. Celelalte trei spadasine românce s-au clasat pe următoarele poziții la Minsk: Greta Vereș (CSA Steaua) – locul 14, Bianca Benea (CSM Oradea) – locul 30, Ramona Calcan (CSA Steaua) – locul 51.
Coordonate de pe margine de antrenorul George Epurescu, cele patru spadasine românce au avut următoarele rezultate:

FINALA
Amalia Tătăran –  Martyna Swatowska (Polonia) 11-15.
Podiumul complet al probei de spadă feminin individual din cadrul Campionatului European de scrimă pentru tineret de la Minsk arată astfel: 1. Martyna Swatowska (Polonia), 2. Amalia Tătăran (România), 3. Vanessa Riedmueller (Germania) și Yulia Lichagina (Rusia).
Programul următoarelor două zile de concurs de la Minsk este:
LUNI, 24 APRILIE
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, sabie feminin echipe, floretă masculin echipe;