Junior World Cup Vladimir Mazuranic Memorial – Zagreb 2023-01-22

Floretă, feminin, echipe

Teamul feminin tricolor (Andreea Dincă, Teodora Șofran, Maria Teodorescu, Karina Vasile) a învins Serbia în primul tur al tabloului principal de la Zagreb. A fost 45-37 pentru România în optimi și echipa noastră mergea în sferturi. Adversara din sferturi a fost Polonia, care le-a învins pe tricolore greu, cu 45-39. România a intrat în turneul pentru locurile 5-8. Aici a fost mai întâi o înfrângere cu Germania, 38-45, iar fetele noastre au întâlnit Cehia în meciul pentru locul 7. Partida a fost pe contre. România a condus cu 10-9 și 20-18, dar adversarele au făcut 35-32 la finalul celui de-al șaptelea releu. A urmat o victorie extraordinară a Mariei Teodorescu, 7-4 cu Michala Illekova și scorul devenea 39-39. Ultimul releu devenea astfel cel în care avea să se decidă soarta meciului, iar Karina Vasile a reușit o victorie cu 6-5, aducând și victoria României: 45-44 împotriva Cehiei și locul 7 la Zagreb pentru fetele noastre.

În concursul feminin individual cea mai bună clasare a unei floretiste tricolore a fost locul 44 al Mariei Teodorescu. Teodora Șofran a fost a 56-a, Karina Vasile a 59-a, Andreea Dincă a 61-a. Paula Radu s-a clasat pe poziția 96, iar Mara Neagu Culea a încheiat pe 100.