Capitala Algeriei, Alger, găzduiește de vineri și până duminică, în perioada 5-7 februarie, a cincea etapă de Cupă Mondială la floretă seniori feminin, individual și pe echipe, din sezonul 2015-2016.
La această întrecere s-au înscris 128 de sportive, iar două au fost din România. Maria Boldor și Mălina Călugăreanu, ambele de la CSA Steaua, au reprezentat România în concursul individual. Cel mai bună clasare pentru țara noastră a obținut-o Mălina Călugăreanu, care a terminat concursul pe locul 85, în timp ce Maria Boldor a ocupat poziția 108.
Sportivele românce au fost coordonate de pe margine de tehnicianul Petre Ducu.
Podiumul probei individuale de la Alger a arătat astfel: 1. Elisa Di Francisca (Italia), 2. Martina Batini (Italia), 3. Inna Deriglazova (Rusia) și Arianna Errigo (Italia).
Următoarea etapă de Cupă Mondială la floretă seniori feminin este Grand Prix-ul de la Havana (Cuba), din perioada 11-12 martie.