La Sala de scrimă Floreasca din București au avut loc în perioada 13-16 martie Campionatele Naționale de sabie pentru tineret, masculin și feminin, individual și pe echipe. Din cele patru probe, două au fost câștigate de sabrerii de la CSA Steaua, iar Dinamo și CSM Iași au trebuit să se mulțumească cu câte o medalie de aur.

Madalin Bucur 2

Joi, 13 martie, în prima zi, gloria i-a aparținut lui Mădălin Bucur (foto, în stânga), vicecampion național în 2013. Dinamovistul şi-a luat revanşa în acest an şi a cucerit medalia de aur la Campionatul Naţional de sabie tineret individual. La întrecerea care a avut loc la Sala de scrimă Floreasca din Bucureşti au participat 56 de sportive de la cele mai bune cluburi de sabie din România. În finală, Mădălin Bucur, legitimat la Dinamo şi pregătit de Mihai Covaliu, l-a învins pe colegul său de club, Cristian Biţucă, scor 15-11. Până în finală, Mădălin, care la finalul săptămânii trecute a intrat pe tabloul principal al Grand Prix-ului de sabie de la Budapesta, a trecut în sferturi de Florin Musteaţă (CSM Iaşi), scor 15-7, iar în semifinale l-a depăşit pe Dragoş Sîrbu (Dinamo), scor 15-12. Medaliile de bronz le-au revenit lui Miahi Cruţu (CSA Steaua Bucureşti) şi Dragoş Sîrbu (Dinamo Bucureşti).

578610_298321603650946_1281863257_n

Au urmat apoi două zile dominate de CSA Steaua. Mai întâi, vineri, 14 martie, CSA Steaua a pus mâna pe titlul de campioană naţională la sabie tineret masculin. Prima echipă a clubului din Ghencea a învins în marea finală prima formaţie de la Dinamo cu 45-43. La concursul care a avut loc la Sala de scrimă Floreasca din Bucureşti au luat startul 11 formaţii, iar medaliile de bronz au venit celor de la CSTA Bucureşti, după 45-40 în finala mică cu CSM Iaşi 1, campioana de anul trecut.

locul 1 - Copy

Al doilea titlul de campioană pentru CSA Steaua a fost adus de Georgiana Dima. Sâmbătă, 15 martie, în a treia zi a Campionatului Naţional de sabie pentru tineret a fost programată întrecerea individuală pentru fete. La startul concursului, care a avut loc la Sala de scrimă Floreasca din Bucureşti, s-au aliniat 37 de sportive de la cele mai bune cluburi de sabie din ţară. Medalia de aur a fost cucerită de Georgiana Dima, de la CSA Steaua București, după 15-11 în finală cu Cerasela Drăgan (CSM Iași). Medaliile de bronz le-au revenit celor două învinse din semifinale: Mirela Ifrim (Dinamo București) și Ioana Preduțoiu (CSTA București).

1896803_299009433582163_643560699_n

Campionatele Naționale de sabie pentru tineret s-au încheiat duminică, 16 decembrie, cu proba feminină pe echipe. Noua campioană este CSM Iași. Moldovencele s-au revanșat pentru eșecul din 2013 din fața Stelei și au luat medaliile de aur după 45-34 în finală cu CS Dinamo 1. Campioana de anul trecut, CSA Steaua a luat medaliile de bronz după 45-27 în finala mică cu CSS Slobozia.