Festivalul European de Scrimă pentru tineret – Budapesta

U14, FLORETĂ, MASCULIN

Filip Efros, sportiv legitimat la clubul ACS Floreta Timișoara și antrenat de Iulian Teacă și Teofil Moisuc, a cucerit medalia de aur la Budapesta, în ziua a doua  a Festivalului European al Scrimei pentru tineret.

Filip, care a ajuns până în semifinale, a fost declarat câștigător la categoria U13, acolo unde Ianis Gligan (CSM Cluj, antrenor Radu Dărăban) a cucerit medalia de bronz. În clasamentul U14, Tudor Stănescu (CSS Triumf, antrenor Mihai Dințică) a câștigat medalia de bronz.

Filip Efros a avut un parcurs foarte bun, cu victorii la maghiarii Balazs Panyi (15-6 în turul întâi) și Adam Bobics (15-7 în turul al doilea). În optimi Filip l-a eliminat pe turcul Ali Arikan, cu 12-11, iar în sferturi l-a învins pe Tudor Stănescu, cu 15-8. Filip Efros a cedat în semifinale, 4-15 cu italianul Luca Guidi, cucerind medalia de bronz a probei.

Ianis Gligan l-a învins în turul al doilea pe polonezul Jakub Becella, cu 15-7, iar în optimi a trecut de Jakub Czernecki (Polonia), cu 15-3. În sferturi, Ianis a luptat cu italianul Luca Guidi, care s-a impus cu 15-8.

Tudor Stănescu a dispus de maghiarul Laszlo Lajcsik, cu 15-11, în prima rundă, iar în a doua l-a învins pe Zeteny Hars (Ungaria), cu 15-12. În optimi, Tudor l-a eliminat pe francezul Richard-Besche, cu 15-14, iar în sferturi a fost întrecut de Filip Efros.

Filip Gherghel a trecut de primul tur, 15-12 cu slovenul Jurij Kajfez, pierzând însă

în al doilea, 12-15 la britanicul Ralph Jenkins.

Tudor Timaru a bifat o victorie în turul I, 15-5 cu Denes Gomori (Ungaria), fiind întrecut în manșa secundă de britanicul Arthur O’Donnell, cu 15-12.

Andrei Gortoescu a cedat din primul tur, 10-15 cu francezul Richard-Besche. Tot în aceeași fază au fost eliminați Matei Cojanu, după 12-15 cu britanicul Hector Prendergast, și Horia Felecan – învins de maghiarul Mate Weisz cu 15-13.

U14, SABIE, FEMININ

În competiția feminină de sabie, Ingrid Gheorghe (CSA Steaua, antrenor Mihaela Bulică) și Catinca Ciobanu (CSM Iași 2020, antrenor Cosmin Hânceanu) au cucerit medaliile de bronz ale categoriei U13, conforma clasamentului întocmit de organizatori. La U14, Ingrid Mateescu (CSTA București, antrenor Ioana Preduțoiu) a avut cel mai bun parcurs.

Ingrid Gheorghe a ajuns în turul al treilea după două victorii (15-6 cu Szofia Eszter Kerekes și 15-8 cu Dorottya Varro, ambele sportive reprezentând Ungaria).

În turul trei au mai ajuns Mara Elena Popa (15-10 cu bulgăroaica Neda Kamburova și 15-13 cu compatrioata Ania Tofan); Ingrid Mateescu (15-14 cu britanica Alicia McDougall și 15-10 cu maghiara Linda Decsi) și Ina Mocăniță (15-4 cu poloneza Karina Ryczkowska).

Ania Tofan a trecut de turul întâi cu victorie la Vaya Terzian (Ungaria), scor 15-10, înainte de a fi eliminată de Mara Elena Popa.

Sabina Hogaș a dispus de Adel Flora Bata (Ungaria) în primul tur, scor 15-13, ca să cedeze în al doilea, 11-15 la o altă reprezentantă a Ungariei, Dora Deak-Molnar.

Același traseu l-au urmat atât Catinca Ciobanu – 15-5 cu Blanka Julia Kovacs (Ungaria) și 6-15 cu Luisa Paulsen (Germania), cât și Sara Elbibany (15-6 cu maghiara Zorka Koroncai și 12-15 cu bulgăroaica Eva Atanasova).

În turul al treilea, al optimilor, Ingrid Gheorghe a cedat cu 14-15 la turcoaica Elif Zeren Essiz; Mara Elena Popa a pierdut cu 7-15 în fața Juliei Puskaric (Germania), iar Ina Mocăniță a fost învinsă cu 15-9 de Marla Scheibke (Germania).

Ingrid Mateescu a fost singura sportivă tricoloră calificată în sferturi, după 15-13 în fața unguroaicei Dora Deak-Molnar.

În sferturi, Ingrid a pierdut cu 11-15 meciul disputat în compania Luisei Paulsen, din Germania.

U14, SPADĂ, MASCULIN

Mihai Tahu (CSS Quarto București, antrenor Marcela Mincu) a mers direct în turul secund, unde l-a întrecut pe polonezul Marcel Siwek, scor 15-10. În turul trei, Mihai a dispus cu 15-14 de grecul Nikolaos Michalis și s-a calificat în optimi, unde a pierdut cu 7-15 în fața lui Bence Simon (Ungaria).

Yanis Cotman s-a calificat și el direct în turul al doilea, iar aici l-a învins pe maghiarul Peter Timar, scor 15-12. În al treilea tur, Yanis a pierdut cu 7-13 meciul cu polonezul Krzysztof Sadowy.

Ștefan Corbu a trecut de turul secund cu o victorie la maghairul Agoston Botond, scor 15-8, cedând însă în runda următoare, 4-15 la cehul Rafael Jan Moreno.

Radu Popescu a fost eliminat în turul al doilea de către cipriotul Antonios Ioannou, care s-a impus cu 15-10.

Nicolae Mila l-a învins cu 15-12 pe cipriotul Alexander Chumarov, în primul tur, dar a cedat în al doilea tur la norvegianul Tinius Jacobsen, scor 9-15.

Mihai Tahu a terminat pe locul 10, Ștefan Corbu pe 27, Yanis Cotman pe 32, Radu Popescu pe 41, Nicolae Mila pe 60.