Heraklesz Budapest Cup 2023

Cupa Mondială Juniori – Sabie, masculin

Din cei 12 sportivi tricolori care au participat în turneul masculin de la Budapesta, doar Nicolas Lupu a ieșit din faza grupelor, iar Iustin Cîdu a pierdut în primul tur al tabloului, 10-15 în fața italianului Francesco Pagano.

Alexandru Eva s-a calificat în turul secund al tabloului de 256, unde a fost eliminat de turcul Tolga Aslan, scor 12-15. Același traseu l-au urmat Vlad Covaliu, învins de maghiarul Mirko Petrucz, cu 15-12; Eduard Dragomir – întrecut cu greu, cu 15-14, de către italianul Marco Mastrullo; Luca Radu – eliminat la o singură tușă, 14-15, de turcul Ahmet Turgut Taflan și Marco Șovar – învins cu 15-13 de un alt sabrer turc, Kerem Caglayan.

Victorioși în turul secund al tabloului au fost Dacian Enache (a trecut de bolivianul Julian Mayer cu 15-8); Casian Cîdu (l-a învins pe polonezul Aleksander Denkiewicz cu 15-7); Mihnea Enache (15-8 cu ucraineanul Viaceslav Dziuba); Cosmin Stan (victorie cu 15-9 în meciul cu sârbul Vidan Milenkovic) și Radu Nițu (15-12 cu suedezul Bjorn Thomas).

În turul al treilea Dacian Enache a fost eliminat de Mirko Petrucz, din Ungaria, cu 15-8; Radu Nițu a cedat cu 9-15 în meciul cu ucraineanul Darii Lukashenko; Cosmin Stan a pierdut cu 14-15 la maghiarul Zoltan Marton Komlo, iar Mihnea Enache a fost învins cu 15-11 de Benedek Vigh, din Ungaria.

Casian Cîdu a mers mai departe după victoria obținută în fața turcului Alkim Ozturk (15-8). În 16-imi, Casian a dispus cu 15-8 de maghiarul Zsombor Fulop, iar în optimi a eliminat un alt sportiv al țării gazdă, pe Mirko Petrucz, scor 15-10.

Casian a pierdut în sferturi, la francezul Tom Couderc, care s-a impus greu, cu 15-14, și a ocupat locul 5 în clasamentul final. În primii 50 s-au clasat Cosmin Stan (locul 35), Radu Nițu (locul 36) și Dacian Enache (locul 48).

Cupa Mondială Juniori – Sabie, feminin

Din cele 12 sabrere tricolore prezente pe lista de start, Roberta Ciobanu, Denisa Șerban și Andreea Șerbănoiu nu au depășit faza grupelor.

Pe tabloul de 128 s-au calificat nouă sportive din România.

Patricia Popa a fost eliminată în primul tur, pierzând cu 12-15 la Roxane Chabrol, din Franța.

Anastasia Fusea s-a calificat în turul secund, după victoria cu 15-8 obținută în meciul cu Naae Kim (Coreeea de Sud), dar a pierdut apoi la franțuzoaica Lola Tranquille, cu 9-15. Același lucru s-a întâmplat și în cazurile Mariei Alexe, victorioasă în primul tur (15-7 cu maghiara Boroko Brenner), dar întrecută în turul secund de italianca Michela Landi, cu 15-5, sau Alexandrei Mitruș (15-14 cu Catalin Graudins, din Germania, și 6-15 cu maghiara Dorottya Csonka).

Rosemarie Benciu a eliminat-o în primul tur pe Catinca Dumitru (15-11), dar a pierdutîn turul secund meciul cu franțuzoaica Mathilde Mouroux, 3-15.

Amalia Stan a trecut în primele două tururi de poloneza Zuzanna Lenkiewicz (15-14) și de britanica Lexie Craze (15-7), la fel Amalia Covaliu (15-7 cu Leonie Cadao, din Germania, și 15-13 cu Alejandra Manga, din Franța) și Ilinca Pantiș (15-5 în al doilea tur, cu Meta Mali, din Slovenia).

În turul al treilea Amalia Stan a pierdut la Carlotta Fusetti, din Italia (10-15), iar Amalia Covaliu a cedat cu 10-15 la maghiara Kira Keszei. Ilinca Pantiș s-a calificat pentru optimi după victoria cu 15-8 obținută împotriva unei reprezentante a Ungariei, Csenge Konya.

Ilinca s-a oprit în optimile de finală, unde a cedat greu, la o singură tușă, meciul cu Anna Spiesz, din Ungaria, scor 14-15.

La final Ilinca Pantiș s-a clasat pe locul 9, Amalia Stan pe locul 25, Amalia Covaliu pe locul 28, Maria Alexe pe poziția 39, Anastasia Fusea pe locul 44, Alexandra Mitruș pe locul 56, iar Rosemarie Benciu pe locul 57.