Campionatul European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv a programat duminică, 5 martie 2017, primele două probe pentru juniori: floretă masculin individual și sabie feminin individual.
De la ora 13:30, 62 de sportive s-au duelat în proba de sabie juniori feminin individual, iar patru dintre ele au fost din România: Andreea Lupu (CSM Iași), Cerasela Drăgan (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași). Antrenor echipă: Alexandru Sirițeanu.
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Cerasela Drăgan. Legitimată la CSM Iași, Cerasela a fost eliminată pe tabloul de 16 și a încheiat proba pe locul 13. Celelalte sabrere românce s-au clasat pe următoarele poziții la Plovdiv: Sabina Martiș (CSA Steaua) – locul 16, Andreea Lupu (CSM Iași) – locul 48, Ana Maria Ciobanu (CSM Iași) – locul 59.
Rezultatele sportivelor românce în proba de sabie juniori feminin individual de la Plovdiv au fost următoarele:

Sabina Martiș – Svetlana Sheveleva (Rusia) 10-15
Cerasela Drăgan – Liza Pusztai (Ungaria) 5-15.
Podiumul probei de sabie juniori feminin individual de la Plovdiv arată astfel: 1. Sofia Pozdniakova (Rusia), 2. Liza Pusztai (Ungaria), 3. Svetlana Sheveleva (Rusia) și Theodora Gkountoura (Grecia).
Programul următoarelor zile de concurs de la Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este: