Etropolski’s Sabre 2021 – cadeți, masculin, individual

20 de sportivi tricolori au reprezentat România la competiția din capitala Bulgariei. Dintre ei. Casian Cîdu a avut un traseu perfect la Sofia! Calificat direct în turul secund al tabloului preliminar, el l-a eliminat pe rusul Kirill Shapovalov (15-14) și s-a calificat în primul tur al tabloului principal. Aici, românul l-a întrecut pe egipteanul Ahmed Elsedawy cu un categoric 15-3, pentru ca în 16-imil concursului din capitala Bulgariei să îl elimine pe americanul Gian Dhingra cu 15-11. A urmat victoria din optimi, 15-8 cu maghiarul Oszkar Vajda apoi succesul din sferturi, unde a dispus de americanul Jordan Silberzweig cu 15-10.  Semifinala i-a adus lui Casian un adversar din Rusia, pe Kerem Caglayan. A fost încă o victorie pentru tricolor, 15-6 și calificare în finală. Aici, Casian Cîdu a avut de înfruntat un american, Cody Ji, pe care l-a învins cu 15-10, victorie care i-a adus sportivului nostru medalia de aur a concursului de azi!

Tudor Borcea, Andrei Busuioc, Sergiu Vasilescu și Iannis Roșescu au fost eliminați încă din faza grupelor.

În cele două tururi ale tabloului preliminar au fost eliminați Alexandru Eva (15-10 cu americanul Jackson Houtz și 6-15 cu rusul Nikita Kuklin), Tudor Moise (5-15 cu bulgarul Alexander Genkov), Cristian Gavrilă (6-15 cu polonezul Kacper Malcer), David Nicolae Militaru (6-15 cu maghiarul Huba Biro), Luca Radu (15-7 cu francezul Antony Makhoul și 11-15 cu americanul Ansh Ghayalod), Mario Pîrvu (15-13 cu israelianul Ilan Denisenko și 7-15 cu turcul Demir Cilingir), Cristian Macovei (4-15 cu polonezul Krzysztof Dowgierd), Vlad Covaliu (4-15 cu bulgarul Yordan Cholakov), Bogdan Cristolovean (15-13 cu turcul Mehmet Bayraktar și 13-15 cu francezul Guillaume Scelles), Horia Nițu (10-15 cu Radu Mercurian), Radu Mercurian (15-10 cu Horia Nițu și 7-15 cu americanul Zachary Tong) și Nichita Nistor (6-15 cu francezul Lucas Guilley).

Patru dintre sabrerii români au mers pe tabloul principal Dacian Enache (15-9 cu francezul Nathan Jeanson), Rareș Gheorghe (15-12 cu bulgarul Yordan Cholakov), Alexandru Miculescu (15-9 cu turcul Emir Mermutoglu și 15-14 cu britanicul Jacob Barr), Casian Cîdu (15-14 cu rusul Kirill Shapovalov)

În primul tur al tabloului principal Dacian Enache a pierdut meciul cu reprezentantul Statelor Unite, Connor Liang (7-15) și a fost eliminat. Rareș Gheorghe l-a avut ca adversar pe Alexandru Miculescu, din duelul celor doi ieșind câștigător Rareș, care s-a impus cu 15-13. Rareș Gheorghe a fost eliminat însă în 16-imi de către americanul William Morrill (9-15).

La final, Rareș Gheorghe a terminat pe locul 27, Dacian Enache pe poziția 51, iar Alexandru Miculescu a fost al 63-lea.