Budapesta – cadeți, masculin, spadă, individual

16 spadasini tricolori au participat la concursul rezervat cadeților și găzduit de capitala Ungariei, Budapesta. Dintre aceștia, Dan  Florin Popescu, Mihnea Codrean, Albert Baloi, Iustin Nica, Matei Campion, Ștefan Popa și Ovidiu Enescu au fost eliminați după faza grupelor.

Ceilalți nouă sportivi români au intrat pe tabloul de 256. George Petrache a trecut de primul tur (15-8 cu britanicul Benedict Graham), dar a fost eliminat în al doilea, după 10-15 cu ucraineanul Oleh Mykytenko. Mihnea Gabriel Vasilescu a avut victorie în primul tur (15-7 cu maghiarul Sebesteny Viragos), însă a pierdut în turul secund (12-15 cu ucraineanul Mykhalo Sydorov). Luca Iliuță a pierdut în primul tur, 7-15 la polonezul Tadeusz Wasik. David Baloi a iești și el din primul tur, învins de cehul Adam Waller (15-11). Tot din primul tur au mai fost eliminați Mihai Slave (5-16 cu maghiarul Federico Bondi), David Pădureanu (13-15 cu ucraineanul Stanislav Prysiazhnyi) și Gabriel Popa (8-15 cu polonezul Szymon Walkowiak).

Mihai Ghencea s-a calificat pentru tabloul de 64 după două victorii, obținute în fața turcului Ruzgar Kalender (15-3) și polonezului Tadeusz Wasik (15-9). Același traseu l-a urmat și Andrei Aparaschiței (15-12 cu cehul Tomas Kracman și 15-9 cu finlandezul Romet Viidik).

În primul tur al tabloului de 64, Mihai Ghencea l-a învins pe elvețianul Paul Pfeiffer cu 15-12 și a cedat în 16-imi la britanicul Tristan Lumineau (7-15).

Cel mai lung traseu l-a avut Andrei Aparaschiței care a trecut succesiv de maghiarul Balint Kiss (15-4), de suedezul Elwin Eleg (15-6) și s-a calificat în sferturile de finală după o victorie la grecul Panagiotis Theodoropoulos (15-6). În sferturi, Andrei l-a întâlnit pe ucraineanul Denys Lavrentiev, cel care avea să câștige concursul. Sportivul nostru a pierdut cu 9-15 și, la final, s-a clasat pe locul 8. Mihai Ghencea a încheiat competiția pe locul 30.

Budapesta – cadeți, masculin, spadă, echipe

55 de teamuri au participat la concursul pe echipe, acolo unde România a fost reprezentată de patru formații.

În primul tur al tabloului principal, România 2 (Iustin Nica, Luca Iliuță, Mihai Slave) a eliminat România 4 (Matei Campion, Albert Baloi, David Baloi, Ștefan Popa), după un meci încheiat cu o victorie la limită, 42-41. România 3 (Mihnea Vasilescu, Ovidiu Enescu, Dan Florin Popescu) a fost învinsă de Italia 3 cu 45-33.

Calificată direct în turul secund, România 1 (George Petrache, David Pădureanu, Mihai Ghencea, Andrei Aparaschiței) a dispus de Ucraina 5 cu scorul de 45-34.

Tot în turul secund, România 2 a cedat cu scorul de 18-45 în fața Poloniei.

În optimi, prima echipă a României a eliminat Ucraina 2, cu 45-36, tricolorii oprindu-se în sferturi, acolo unde au cedat cu 31-45 în fața echipei Italiei.

În clasamentul general, România 1 a ocupat locul 5, România 2 – locul 24, România 3 – locul 36, iar România 4 – locul 47.