Ana Maria Brânză (29 de ani) a încheiat mai puțin fericit evoluțiile din acest sezon de Cupă Mondială de spadă. Sportiva legitimată la CSA Steaua a început anul pe prima poziție a clasamentului, dar, din păcate, până la final a coborât pe locul doi. Ana a pierdut poziția de lider după ultima etapă, la Grand Prix-ul de la Havana. Cum anul trecut a ocupat locul întâi în Cuba, iar în 2014 s-a clasat doar pe poziția a noua, Brânză a pierdut 39 de puncte și a fost depășit de maghiara Emese Szasz. În acest moment, Ana Maria Brânză are 191 de puncte, cu 18 mai puține decât sportiva din Ungaria, noul lider al Cupei Mondiale de spadă, proba feminină. Pe locul trei se află Julia Beljajeva, cu 144 de puncte.
Ana Maria Brânză a obținut următoarele clasări la etapele de Cupă Mondială din acest an: locul 5 la Doha, locul 1 la Budapesta (Grand Prix), locul 9 la Leipzig, locul 3 la Saint Maur, locul 9 la Barcelona, locul 17 la Xuzhou, locul 5 la Rio de Janeiro și locul 9 la Havana.
Celelate spadasine din România ocupă următoarele poziții în clasamentul Cupei Mondiale: Simona Pop – locul 33, cu 47 de puncte; Simona Gherman – locul 57, cu 30 de puncte; Maria Udrea – locul 84, cu 19 puncte; Ana Maria Constantin – locul 98, cu 15 puncte; Raluca Sbârcia – locul 134, cu 8 puncte; Ioana Dumitru – locul 227, cu 2 puncte; Oana Puiu – locul 244, cu 1 punct; Bianca Benea – locul 246, cu un punct; Diana Donoiu – locul 305, Alexandra Ionică Cârstea – locul 397 și Amalia Tătăran – locul 434, toate cu 0 puncte.