Etapa de Cupă Mondială la spadă seniori feminin, proba individuală, din Barcelona, de sâmbătă, 24 ianuarie, s-a încheiat în 16 pentru România. Dan Podeanu și George Epurescu au deplasat la Barcelona nouă sportive, iar după calificările de vineri, patru dintre ele au tras sâmbătă pe tabloul principal: Ana Maria Brânză, Simona Gherman, Amalia Tătăran și Ana Maria Constantin.
Dintre cele patru, cel mai bun rezultat a fost obținut de Simona Gherman, care s-a oprit pe tabloul de 16 după următorul parcurs: tabloul de 64 – 15-8 cu Camilla Batini (Italia); tabloul de 32 – 14-13 cu Elena Shasharina (Rusia); tabloul de 16 – 12-15 cu Tatyana Andryushina (Rusia). În urma acestor rezultate, sportiva de la CSA Steaua a încheiat întrecerea pe locul 10.
Ana Maria Brânză s-a clasat pe locul 20, după ce a părăsit concursul pe tabloul de 32. După 15-10 cu Joanna Halls (Australia), în 64, Brânză a fost învinsă în 32 de poloneza Renata Knapik-Miazga, scor 8-15.
Amalia Tătăran (8-10 cu Sophie Haarlem, din Suedia) și Ana Maria Constantin (5-6 cu Katharine Holmes, din SUA) au fost eliminate în 64. Ana Maria Constantin a terminat pe locul 42, iar Amalia pe poziția 42.
Celelalte spadasine din România au încheiat întrecerea pe următoarele poziții: Simona Pop – locul 65, Loredana Dinu – locul 66, Ioana Dumitru – locul 85, Maria Udrea – locul 99, Anca Măroiu – locul 123. Au participat 233 de sportive.
Duminică, 25 ianuarie, are loc concursul pe echipe.