Oraşul austriac Linz găzduieşte sâmbătă și duminică, 29 și 30 martie, o nouă ediţie a Maratonului Internaţional de spadă pentru seniori. România este reprezentată de 19 sportivi de la CSU Craiova şi CSM Oradea, iar sâmbătă, în prima zi, a avut loc proba masculină. România i-a avut în cursă pe Lucian Ciovică, Andrei Timoce, Valentin Popa, Robert Csordas, Biro David, Alin Sbîrcia, Alin Mitrică, Dorian Pîrvan, Liviu Dragomir, Ionuţ Trandafirescu și Robert Sfîrloagă, iar podiumul a fost în totalitate românesc! Concursul a fost câștigat de olteanul Alin Mitrică, care a obținut cele mai multe victorii, iar Alin Sbîrcia s-a clasat pe poziția a treia. Cei doi sunt pregătiți la CSU Craiova de către antrenorii Dumitru Popescu şi Mircea Alecu. Totodată, pe poziția a doua s-a clasat Lucian Ciovică, de la CSM Oradea, sportiv pregătit de antrenorul Ille Nicolae.
Maratonul Internaţional de spadă de la Linz este un concurs atipic. Până în 16-imi se trage normal, pe tabloul. Apoi, ultimii 32 rămaşi în concurs trag după sistemul fiecare cu fiecare, iar la final se alcătuieşte clasamentul. O zi întreagă de concurs ţine aproximativ 12 ore.
Duminică, 30 martie, de la ora 10:00, este programată proba feminină.