Ziua de miercuri, 10 august, programează două probe de scrimă la Jocurile Olimpice de la Rio. Dacă de la ora 14:15 au intrat pe planșe floretistele, patru ore și jumătate este rândul sabrerilor să se dueleze pentru cele trei medalii puse în joc la competiția supremă din Brazilia.
Printre cei 32 de sportivi prezenți în această probă se numără și Tiberiu Dolniceanu. Legitimat la CS Dinamo, Tiberiu Dolniceanu, care îl are ca speră să cucerească o medalie individuală și la Jocurile Olimpice, după ce la ultimele trei ediții ale Campionatelor Mondiale a urcat mereu pe podium, de fiecare dată cucerind bronzul.
Tiberiu Dolniceanu intră în concurs de la ora 18:45, ora României, pe tabloul de 32, într-un duel cu Sun Wei (China). Cei doi s-au întâlnit o singură dată în carieră. În 2014, la etapa de Cupă Mondială de la Padova, Tiberiu Dolniceanu s-a impus clar cu 15-5.
Evoluția lui Tiberiu Dolniceanu poate fi urmărită LIVE AICI.
MIERCURI, 10 AUGUST
Ora 14:15 – floretă feminin individual;
Ora 18:45 – sabie masculin individual;
Ora 23:30 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de floretă feminin individual;
JOI, 11 AUGUST
Ora 00:30 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de sabie masculin individual;
Ora 15:00 – spadă masculin echipe;
Ora 23:00 – finala mică și finala mare în proba de spadă masculin echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția sportivilor la Rio pe toată durata șederii lor în Brazilia.

UPDATE, ora 19:05 – Tiberiu Dolniceanu s-a calificat pe tabloul de 16, după ce a trecut în 32 de Sun Wei (China), scor 15-7. Sabrerul român se va duela în 16 cu învingătorul întâlnirii dintre Seppe Van Holsbeke (Belgia) și Eli Dershwitz (SUA).

UPDATE, ora 19:32 – Tiberiu Dolniceanu se va duela pe tabloul de 16 cu  Seppe Van Holsbeke (Belgia), Sabrerul belgian a trecut în 32 de Eli Dershwitz (SUA), scor 15-12. Meciul dintre Tiberiu Dolniceanu și  Seppe Van Holsbeke (Belgia) va avea loc de la ora 20:35 și va fi transmis LIVE pe TVR 1.

UPDATE, ora 20:55 – Tiberiu Dolniceanu s-a calificat pe tabloul de 8, după ce a trecut în 16 de Seppe Van Holsbeke (Belgia), scor 15-13. În 8, Dolniceanu se va duela cu învigătorul meciului dintre Aliaksandr Buikevich (Belarus) și Aron Szilagyi (Ungaria).

UPDATE, ora 21:31 – Tiberiu Dolniceanu se va duela pe tabloul de 8 cu Aron Szilagyi (Ungaria), campionul olimpic în exercițiu! În 16, sportivul maghiar a trecut de Aliaksandr Buikevich (Belarus), scor 15-12. În duelul întâlnirilor directe dintre Tiberiu și Aron, sportivul maghiar conduce cu 3-2. Ultima întâlnire dintre cei doi sportivi a fost la Grand Prix-ul de la Moscova, în finală, când Tibi a învins cu 15-14! Duelul dintre Tiberiu Dolniceanu și Aron Szilagyi va începe la ora 21:40 și va fi LIVE pe TVR 1.

UPDATE, ora 22:10 – Tiberiu Dolniceanu a fost învins pe tabloul de 8 de către Aron Szilagyi (Ungaria), campionul olimpic în exercițiu, scor 10-15.

UPDATE, ora 22:22 – În urma evoluției de miercuri, 10 august, Tiberiu Dolniceanu a încheiat pe locul 5 proba de sabie masculin individual la Jocurile Olimpice de la Rio.

UPDATE, 11 AUGUST, ora 03:45 – Maghiarul Aron Szilagyi a câștigat pentru a doua oară consecutiv medalia de aur în proba de sabie masculin individual de la Jocurile Olimpice. La Rio, Aron a trecut în finală de americanul Daryl Homer, scor 15-8. În drumul său spre aur, Aron Szilagyi a trecut pe tabloul de 8 de românul Tiberiu Dolniceanu, scor 15-10. Medalia de bronz a fost câștigată de Kin Junghwan (Coreea de Sud), care l-a învins în finala mică pe Mojtaba Abedini (Iran), scor 15-8.