După floretiști a sosit rândul sabrerilor să se întreacă în Cupa României. Cadeții și juniorii vor lupta de astăzi până duminică, în Sala de Scrimă „Ana Pascu”, pentru trofeu și medaliile de aur. Ca de obicei, primele care vor intra în concurs sunt fetele, iar joi este ziua rezervată cadetelor. La competiția de astăzi s-au înscris 51 de sportive, care reprezintă zece cluburi. Iată lista completă a competitoarelor, în ordine alfabetică:
Nume | Club | Țară | Rank |
ADĂNILOAIE Andreea Beatrice | CS DINAMO București | ROU | 30 |
ALEXE Maria | CSA STEAUA București | ROU | 3 |
APOSTU Ioana Raisa | CSȘ UNIREA Iași | ROU | 25 |
ARABOLU Ioana | ACS DUEL București | ROU | 18 |
BĂDULESCU Maria | ACS DUEL București | ROU | 22 |
BENCIU Rosemarie | CS RIPOSTA București | ROU | 10 |
BORICEANU Viviana Ioana | CS DINAMO București | ROU | 99 |
BUTUM Adelina Elena | CSM CORONA Brașov | ROU | 9 |
CHICOȘ Teodora | CSȘ UNIREA Iași | ROU | 32 |
CÎRLIGEANU Ema | CS RIPOSTA București | ROU | 23 |
CONDREA Ioana Miruna | CSȘ UNIREA Iași | ROU | 99 |
COPOIU Maria Daria | CSȘ 1 București | ROU | 99 |
CORLĂTESCU Sofia Elena | CS DINAMO București | ROU | 99 |
COTOC Ana | CSA STEAUA București | ROU | 99 |
COVALIU Amalia | CS DINAMO București | ROU | 15 |
DAN Alexia Lorena | CS OLIMPIC CETATE Râșnov | ROU | 99 |
DEJESCU Ana | CS RIPOSTA București | ROU | 27 |
DINU Crina Maria | CSTA București | ROU | 40 |
DULGHERU Maria Victoria | CSTA București | ROU | 99 |
DUMITRU Catinca | CSA Steaua București | ROU | 2 |
FUSEA Anastasia | CS Dinamo București | ROU | 14 |
GEATARA Adriana Maria | CSA STEAUA București | ROU | 21 |
GHIMPEȚEANU Bianca | ACS DUEL București | ROU | 99 |
GOMOESCU Bianca | CS RIPOSTA București | ROU | 99 |
GROSU Alexia Maria | CSS UNIREA Iași | ROU | 44 |
HEHAL Alexandra | CS DINAMO București | ROU | 20 |
ICNOȚIU Teona Maria | CS RIPOSTA București | ROU | 28 |
LUPU Maria Victoria | CSA STEAUA București | ROU | 99 |
MĂRGINEANU Lorena | CS DINAMO București | ROU | 12 |
MIHALCEA Anastasia | CS DINAMO București | ROU | 17 |
MILITARU Alexia | CSTA București | ROU | 29 |
MITRUȘ Alexandra | CS DINAMO București | ROU | 4 |
MITRUȘ Andreea | CS DINAMO București | ROU | 45 |
NĂSTASE Maria | CSTA București | ROU | 26 |
NEMEȘ Ariana Rebeca | CSTA București | ROU | 31 |
NUȚĂ Maria Emilia | CSTA București | ROU | 99 |
OANCEA Ilinca | CS RIPOSTA București | ROU | 99 |
OARGA Teodora | CSTA București | ROU | 19 |
OVESIA Anna | CS DINAMO București | ROU | 8 |
PĂTRĂNOIU Petra | CS DINAMO București | ROU | 36 |
PĂUN Iulia Maria | CSA STEAUA București | ROU | 16 |
PELIN Briana Valentina | CSTA București | ROU | 43 |
PESCARU Amelie | CS DINAMO București | ROU | 99 |
POPA Patricia | CSA STEAUA București | ROU | 6 |
ȘERBANOIU Andreea (Deea) | CS DINAMO București | ROU | 7 |
ȘERBOTEI Iarina | CS DINAMO București | ROU | 33 |
SEZER Yasmin Teodora | CS DINAMO București | ROU | 99 |
STAN Amalia | CSS UNIREA Iași | ROU | 1 |
STATIE Bianca | CS DINAMO București | ROU | 13 |
SUTA Alexandra Maria | CSA STEAUA București | ROU | 99 |
TUDORANCEA Rebeca Maria | CS DINAMO București | ROU | 24 |
Componența grupelor din prima fază a concursului este următoarea:
GRUPA 1: Petra Pătrănoiu, Andreea Mitruș, Amelie Pescaru, Bianca Ghimpețeanu, Amalia Stan, Teodora Oargă, Iulia Maria Păun.
GRUPA 2: Iarina Șerbotei, Ilinca Oancea, Maria Daria Copoiu, Alexandra Hehal, Catinca Dumitru, Ioana Arabolu, Crina Maria Dinu.
GRUPA 3: Yasmin Teodora Sezer, Teodora Chicoș, Briana Valentina Pelin, Anastasia Mihalcea, Maria Alexe, Maria Bădulescu, Alexia Lorena Dan.
GRUPA 4: Amalia Covaliu, Alexandra Mitruș, Adriana Maria Geatara, Ariana Rebeca Nemeș, Alexia Maria Grosu, Bianca Gomoescu.
GRUPA 5: Sofia Elena Corlătescu, Anastasia Fusea, Alexia Militaru, Ema Cîrligeanu, Ioana Miruna Condrea, Patricia Popa.
GRUPA 6: Andreea Șerbănoiu, Biana Statie, Rebeca Maria Tudorancea, Alexandra Maria Suta, Maria Emilia Nuță, Teona Maria Icnoțiu.
GRUPA 7: Anna Ovesia, Lorena Mărgineanu, Ioana Raisa Apostu, Maria Victoria Dulgheru, Ana Dejescu, Ana Cotoc.
GRUPA 8: Viviana Ioana Boriceanu, Andreea Beatrice Adăniloaie, Rosemarie Benciu, Maria Victoria Lupu, Adelina Elena Butum, Maria Năstase.