UDATE 13: Campionatul Național de spadă cadeți, ziua 1: azi are loc proba masculină la individual. Finală: Marton Szep (CS Satu Mare) – Dorin Băzăvan (CS UNEFS) 14-15

  by    0   1

Primul Campionat Național de scrimă din 2015, la spadă cadeți, debutează joi, 15 ianuarie, cu cea dintâi probă, la masculin individual.
De la ora 9:00, în Sala de Scrimă Floreasca din București se vor întrece 49 de sportivi din întreaga țară. Ei vor trage două tururi de grupe, urmând ca apoi toți să ajungă pe un tablou incomplet de 64, de eliminare directă.
În 2014, podiumului la Campionatul Național de spadă cadeți, proba masculină la individual, a arătat astfel:
1. Adrian Dabija (CS UNEFS), 2. David Biro (CSS Târgu Mureș), 3. Adam Macska (CS Satu Mare) și Claudiu Vasilescu (LPS Craiova).
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile de la acest concurs.

IMG_1880 IMG_1882 IMG_1883 IMG_1884 IMG_1885 IMG_1886 IMG_1888 IMG_1889


UPDATE, ora 10:45 – Primul tur de grupe s-a încheiat la ora 10:40, iar clasamentul provizoriu arată astfel:
IMG_6326
Vezi mai jos o galerie foto de la prima fază a grupelor preliminare:

IMG_1890 IMG_1892 IMG_1893 IMG_1894 IMG_1895 IMG_1896 IMG_1897 IMG_1898 IMG_1899 IMG_1900  IMG_1902 IMG_1903 IMG_1904 IMG_1905


UPDATE, ora 12:18 – Turul doi de grupe s-a încheiat, iar clasamentul arată astfel:
IMG_6327 (1)
Vezi mai jos o galerie foto de la faza a doua a grupelor preliminare:

IMG_1910 IMG_1911 IMG_1912 IMG_1913 IMG_1914 IMG_1916 IMG_1917 IMG_1918 IMG_1920 IMG_1921 IMG_1922 IMG_1923 IMG_1924 IMG_1925 IMG_1926 IMG_1928 IMG_1929 IMG_1930


UPDATE, ora 12:23 – Programul partidelor de pe tabloul de 64 este următorul:
Adam Macska (CS Satu Mare) – liber
Dorel Dincă (CS Olimpia) – Valentin Anghel (CSS Steaua)
Nicolae Drăgoi (CS UNEFS) – Emil Bejan (LPS Craiova)
Andrei Palaghia (CS Olimpia) – Andrei Dogaru (LPS Craiova)
Marton Szep (CS Satu Mare) – liber
Andrei Manolache (CSA Steaua) – Stelian Sabie (CSA Steaua)
Andrei Gheorghe (CS UNEFS) – Mihai Nicola (LPS Craiova)
Liviu Pascu (LPS Craiova) – liber
Alexandru Oroian (CS Satu Mare) – liber
Dan Chetroiu (CSA Steaua) – Armand Mosescu (CSS1 Constanța)
David Ziman (CS Satu Mare) – Florentin Sosa (LPS Craiova)
Zoltan Kato (CS Satu Mare) – liber
Albert Băicoianu (CSS1 Constanța) – liber
Deniz Yldirim (CS Olimpia) – Bogdan Scrieciu (CSS1 Constanța)
Robert Postelnicu (LPS Craiova) – Sebastian Tirman (CSA Steaua)
Mihai Bigea (LPS Craiova) – liber
Alexandros Gkogkos (CSA Steaua) – liber
Răzvan Crăciun (CS Olimpia) – Alexandru Negoescu (LPS Craiova)
Dorin Băzăvan (CS UNEFS) – Darius Geamănu (LPS Craiova)
Ștefăniță Bivolaru (LPS Craiova) – liber
Mihăiță Bărcan (LPS Craiova) – liber
Mihai Petre (CS UNEFS) – Dragoș Grigore (CSS Steaua)
Ștefan Popescu (LPS Craiova) – Remus Pândaru (CS Olimpia)
Balazs Szilagyi (CS Satu Mare) – liber
Tiberiu Drăghinda (LPS Craiova) – liber
David Ciopăta (CS UNEFS) – Mircea Nichita (CSS1 Constanța)
Mihai Ciovică (LPS Craiova) – Tudor Constantin (CS Olimpia)
Daniel Gavriluț (CS UNEFS) – liber
Filippos Gkogkos (CSS Steaua) – liber
Alexandru Sencovici (ACS Stesial) – Mihail Oprea (LPS Craiova)
Ibrahim Yldirim (CS Olimpia) – Marco Pelin (CSS1 Constanța)
Claudiu Vasilescu (LPS Craiova) – liber.


UPDATE, ora 12:50 – Rezultatele de pe tabloul de 64 sunt următoarele:
Adam Macska (CS Satu Mare) – liber
Dorel Dincă (CS Olimpia) – Valentin Anghel (CSS Steaua) 15-8
Nicolae Drăgoi (CS UNEFS) – Emil Bejan (LPS Craiova) 15-2
Andrei Palaghia (CS Olimpia) – Andrei Dogaru (LPS Craiova) 5-15
Marton Szep (CS Satu Mare) – liber
Andrei Manolache (CSA Steaua) – Stelian Sabie (CSA Steaua) 4-15
Andrei Gheorghe (CS UNEFS) – Mihai Nicola (LPS Craiova) 15-8
Liviu Pascu (LPS Craiova) – liber
Alexandru Oroian (CS Satu Mare) – liber
Dan Chetroiu (CSA Steaua) – Armand Mosescu (CSS1 Constanța) 15-13
David Ziman (CS Satu Mare) – Florentin Sosa (LPS Craiova) 15-8
Zoltan Kato (CS Satu Mare) – liber
Albert Băicoianu (CSS1 Constanța) – liber
Deniz Yldirim (CS Olimpia) – Bogdan Scrieciu (CSS1 Constanța) 8-15
Robert Postelnicu (LPS Craiova) – Sebastian Tirman (CSA Steaua) 12-15
Mihai Bigea (LPS Craiova) – liber
Alexandros Gkogkos (CSA Steaua) – liber
Răzvan Crăciun (CS Olimpia) – Alexandru Negoescu (LPS Craiova) 11-15
Dorin Băzăvan (CS UNEFS) – Darius Geamănu (LPS Craiova) 15-4
Ștefăniță Bivolaru (LPS Craiova) – liber
Mihăiță Bărcan (LPS Craiova) – liber
Mihai Petre (CS UNEFS) – Dragoș Grigore (CSS Steaua) 4-15
Ștefan Popescu (LPS Craiova) – Remus Pândaru (CS Olimpia) 12-15
Balazs Szilagyi (CS Satu Mare) – liber
Tiberiu Drăghinda (LPS Craiova) – liber
David Ciopăta (CS UNEFS) – Mircea Nichita (CSS1 Constanța) 6-15
Mihai Ciovică (LPS Craiova) – Tudor Constantin (CS Olimpia) 15-11
Daniel Gavriluț (CS UNEFS) – liber
Filippos Gkogkos (CSS Steaua) – liber
Alexandru Sencovici (ACS Stesial) – Mihail Oprea (LPS Craiova) 6-15
Ibrahim Yldirim (CS Olimpia) – Marco Pelin (CSS1 Constanța) 15-14
Claudiu Vasilescu (LPS Craiova) – liber.


UPDATE, ora 13:00 – Programul partidelor de pe tabloul de 32 este următorul:
Adam Macska (CS Satu Mare) – Dorel Dincă (CS Olimpia)
Nicolae Drăgoi (CS UNEFS) – Andrei Dogaru (LPS Craiova)
Marton Szep (CS Satu Mare) – Stelian Sabie (CSA Steaua)
Andrei Gheorghe (CS UNEFS) – Liviu Pascu (LPS Craiova)
Alexandru Oroian (CS Satu Mare) – Dan Chetroiu (CSA Steaua)
David Ziman (CS Satu Mare) – Zoltan Kato (CS Satu Mare)
Albert Băicoianu (CSS1 Constanța) – Bogdan Scrieciu (CSS1 Constanța)
Sebastian Tirman (CSA Steaua) – Mihai Bigea (LPS Craiova)
Alexandros Gkogkos (CSA Steaua) – Alexandru Negoescu (LPS Craiova)
Dorin Băzăvan (CS UNEFS) – Ștefăniță Bivolaru (LPS Craiova)
Mihăiță Bărcan (LPS Craiova) – Dragoș Grigore (CSS Steaua)
Remus Pândaru (CS Olimpia)- Balazs Szilagyi (CS Satu Mare)
Tiberiu Drăghinda (LPS Craiova) – Mircea Nichita (CSS1 Constanța)
Mihai Ciovică (LPS Craiova) – Daniel Gavriluț (CS UNEFS)
Filippos Gkogkos (CSS Steaua) – Mihail Oprea (LPS Craiova)
Ibrahim Yldirim (CS Olimpia) – Claudiu Vasilescu (LPS Craiova).


UPDATE, ora 13:20 – Rezultatele partidelor de pe tabloul de 32 sunt:
Adam Macska (CS Satu Mare) – Dorel Dincă (CS Olimpia) 15-6
Nicolae Drăgoi (CS UNEFS) – Andrei Dogaru (LPS Craiova) 15-11
Marton Szep (CS Satu Mare) – Stelian Sabie (CSA Steaua) 15-4
Andrei Gheorghe (CS UNEFS) – Liviu Pascu (LPS Craiova) 7-15
Alexandru Oroian (CS Satu Mare) – Dan Chetroiu (CSA Steaua) 15-6
David Ziman (CS Satu Mare) – Zoltan Kato (CS Satu Mare) 6-15
Albert Băicoianu (CSS1 Constanța) – Bogdan Scrieciu (CSS1 Constanța) 12-13
Sebastian Tirman (CSA Steaua) – Mihai Bigea (LPS Craiova) 8-15
Alexandros Gkogkos (CSA Steaua) – Alexandru Negoescu (LPS Craiova) 15-4
Dorin Băzăvan (CS UNEFS) – Ștefăniță Bivolaru (LPS Craiova) 15-7
Mihăiță Bărcan (LPS Craiova) – Dragoș Grigore (CSS Steaua) 15-9
Remus Pândaru (CS Olimpia)- Balazs Szilagyi (CS Satu Mare) 8-15
Tiberiu Drăghinda (LPS Craiova) – Mircea Nichita (CSS1 Constanța) 15-10
Mihai Ciovică (LPS Craiova) – Daniel Gavriluț (CS UNEFS) 11-15
Filippos Gkogkos (CSS Steaua) – Mihail Oprea (LPS Craiova) 15-10
Ibrahim Yldirim (CS Olimpia) – Claudiu Vasilescu (LPS Craiova) 8-15.


UPDATE, ora 13:50 – Programul partidelor de pe tabloul de 16 este:
Adam Macska (CS Satu Mare) – Nicolae Drăgoi (CS UNEFS)
Marton Szep (CS Satu Mare) – Liviu Pascu (LPS Craiova)
Alexandru Oroian (CS Satu Mare) – Zoltan Kato (CS Satu Mare)
Bogdan Scrieciu (CSS1 Constanța) – Mihai Bigea (LPS Craiova)
Alexandros Gkogkos (CSA Steaua) – Dorin Băzăvan (CS UNEFS)
Mihăiță Bărcan (LPS Craiova) – Balazs Szilagyi (CS Satu Mare)
Tiberiu Drăghinda (LPS Craiova) – Daniel Gavriluț (CS UNEFS)
Filippos Gkogkos (CSS Steaua) – Claudiu Vasilescu (LPS Craiova).

IMG_1929 IMG_1930 IMG_1931 IMG_1932 IMG_1933 IMG_1934 IMG_1935 IMG_1936 IMG_1937 IMG_1938 IMG_1939 IMG_1940 IMG_1941 IMG_1943


UPDATE, ora 14:09 – Rezultatele de pe tabloul de 16 sunt:
Adam Macska (CS Satu Mare) – Nicolae Drăgoi (CS UNEFS) 14-15
Marton Szep (CS Satu Mare) – Liviu Pascu (LPS Craiova) 15-7
Alexandru Oroian (CS Satu Mare) – Zoltan Kato (CS Satu Mare) 15-10
Bogdan Scrieciu (CSS1 Constanța) – Mihai Bigea (LPS Craiova) 4-15
Alexandros Gkogkos (CSA Steaua) – Dorin Băzăvan (CS UNEFS) 9-15
Mihăiță Bărcan (LPS Craiova) – Balazs Szilagyi (CS Satu Mare) 15-9
Tiberiu Drăghinda (LPS Craiova) – Daniel Gavriluț (CS UNEFS) 15-13
Filippos Gkogkos (CSS Steaua) – Claudiu Vasilescu (LPS Craiova) 10-9.


UPDATE, ora 14:25 – Programul partidelor de pe tabloul de 8 este următorul:
Nicolae Drăgoi (CS UNEFS) – Marton Szep (CS Satu Mare)
Alexandru Oroian (CS Satu Mare) –  Mihai Bigea (LPS Craiova)
Dorin Băzăvan (CS UNEFS) – Mihăiță Bărcan (LPS Craiova)
Tiberiu Drăghinda (LPS Craiova) – Filippos Gkogkos (CSS Steaua).


UPDATE, ora 14:30 – Rezultatele partidelor de pe tabloul de 8 sunt:
Nicolae Drăgoi (CS UNEFS) – Marton Szep (CS Satu Mare) 6-15
Alexandru Oroian (CS Satu Mare) –  Mihai Bigea (LPS Craiova) 7-15
Dorin Băzăvan (CS UNEFS) – Mihăiță Bărcan (LPS Craiova) 15-11
Tiberiu Drăghinda (LPS Craiova) – Filippos Gkogkos (CSS Steaua) 15-5.


UPDATE, ora 14:40 – Programul semifinalelor este următorul:
partidelor de pe tabloul de 8 este următorul:
Marton Szep (CS Satu Mare) –  Mihai Bigea (LPS Craiova)
Dorin Băzăvan (CS UNEFS) – Tiberiu Drăghinda (LPS Craiova).


UPDATE, ora 15:01 – Rezultatele din semifinale sunt:
Marton Szep (CS Satu Mare) –  Mihai Bigea (LPS Craiova) 15-12
Dorin Băzăvan (CS UNEFS) – Tiberiu Drăghinda (LPS Craiova) 15-14.


UPDATE, ora 15:06 – Finala se va disputa între Marton Szep (CS Satu Mare) și Dorin Băzăvan (CS UNEFS).


UPDATE, ora 15:30 – Dorin Băzăvan a câștigat Campionatul Național de spadă cadeți, proba masculină la individual, după ce a trecut de Marton Szep, scor 15-14.


Related Posts

Iancu-locul 30, Bucur-locul 45, Ciornilă-locul 47 și Cruțu-locul 48 în proba de sabie masculin individual la Universiada de vară de la Taipei

Cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară se desfășoară la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august 2017. România este prezentă în Taiwan cu o delegație de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, ei concurând la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Amalia Tătăran – locul 34 în proba de spadă feminin individual la Olimpiada de vară de la Taipei

Cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară se desfășoară la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august 2017. România este prezentă în Taiwan cu o delegație de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, ei concurând la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Scrimerii români au plecat joi seara spre Taipei! Primele probe de scrimă de la Universiada de vară au loc duminică!

Delegația de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, a plecat joi seara la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august. Sportivii noștri vor concura la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Se fac înscrieri pentru Campionatul Național de scrimă pentru veterani de la Craiova, ediția 2017!

Asociația Română de Scrimă Veterani organizează în data de 2 septembrie 2017, la Craiova, o nouă ediție a Campionatului Național de scrimă pentru veterani. Concursul va avea loc la Sala de scrimă a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”, cu începere de la ora 9:30, la trei categorii de vârstă: categoria I (40-49 de ani), […]

READ MORE →

Șapte scrimeri vor reprezenta România la Universiada de vară de la Taipei!

România va participa cu o delegație de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi, la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august, iar gimnasta Larisa Iordache va fi purtătoarea de drapel la ceremonia de deschidere. Delegația României va pleca joi, 17 […]

READ MORE →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top