UPDATE 14: Campionatul Național de floretă juniori, ziua 3: azi are loc proba individuală la feminin. Finala: Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) – Maria Boldor (CSA Steaua) 6-15

  by    0   0

Ziua a treia a Campionatului Național de floretă juniori programează vineri, 20 februarie, la Sala de Scrimă Floreasca din București, proba individuală la feminin. La start s-au prezentat 23 de sportive de la CS Satu Mare, CSA Steaua, CSTA București, CS Farul Constanța, CSU Poli Timișoara și Petrolul Ploiești.
Se trag două tururi de grupe preliminare, iar apoi toate sportivele se vor califica pe un tablou incomplet de 32, de eliminare directă.
În 2014, podiumul Campionatului Național de floretă juniori, proba individuală la feminin, a arătat astfel: 1. Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), 2. Maria Boldor (CSA Steaua), 3. Rebeca Cândescu (ACS Balestra) și Isabelle Stan (CSU Poli Timișoara).
Componența celor patru grupe din turul întâi preliminar este următoarea:

grupa 1 grupa 2 grupa 3 grupa 4
Vezi mai jos o galerie foto de la festivitatea de deschidere și de la primele dueluri din grupe:

IMG_3915 IMG_3916 IMG_3917 IMG_3918 IMG_3919 IMG_3920 IMG_3922 IMG_3924 IMG_3925 IMG_3926 IMG_3927 IMG_3928 IMG_3929 IMG_3921
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile acestui concurs.


UPDATE, ora 10:23 – Rezultatele din turul întâi al grupelor preliminare au fost următoarele:

rez grupa 1 rez grupa 2 rez grupa 3 rez grupa 4


UPDATE, ora 10:32 – Componența grupelor din turul doi preliminar este următoarea:

grupa 11 grupa 22 grupa 33 grupa 44


UPDATE, ora 10:42 – Vezi mai jos o galerie foto de la partidele din turul doi al grupelor preliminare:

IMG_3931 IMG_3934 IMG_3935 IMG_3936 IMG_3937 IMG_3938 IMG_3939 IMG_3941 IMG_3942 IMG_3943 IMG_3944 IMG_3945 IMG_3949 IMG_3950 IMG_3951 IMG_3952 IMG_3958 IMG_3959 IMG_3960 IMG_3961


UPDATE, ora 11:32 – Rezultatele din turul doi al grupelor preliminare sunt următoarele:

rez 11 rez 22 rez 33 rez 44


UPDATE, ora 11:39 – Programul partidelor de pe tabloul de 32:
Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) – liber
Alina Enache (CSU Poli Timișoara) – Adriana Haidu (CS Satu Mare)
Alexandra Lazin (CS Satu Mare) – liber
Corina Damaschin (CS Satu Mare) – liber
Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța) – liber
Diana Popa (CSTA) – Teodora Sîrbu (CSA Steaua)
Raluca Drăghici (CSA Steaua) – Maria Ungureanu (CSTA)
Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) – liber
Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – liber
Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua)
Emilia Corbu (CSTA) – Andreea Prodan (CSTA)
Anca Săveanu (CSA Steaua) – liber
Andreea Potor (CS Satu Mare) – liber
Ana Maria Stroe (CSTA) – Anett Varga (CS Satu Mare)
Teodora Băloiu (CSA Steaua) – Mihaela Dragomir (CS Petrolul Ploiești)
Maria Boldor (CSA Steaua) – liber.


UPDATE, ora 11:52 – Rezultatele de pe tabloul de 32 au fost următoarele:
Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) – liber
Alina Enache (CSU Poli Timișoara) – Adriana Haidu (CS Satu Mare) 7-15
Alexandra Lazin (CS Satu Mare) – liber
Corina Damaschin (CSA Steaua) – liber
Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța) – liber
Diana Popa (CSTA) – Teodora Sîrbu (CSA Steaua) 5-15
Raluca Drăghici (CSA Steaua) – Maria Ungureanu (CSTA) 15-3
Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) – liber
Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – liber
Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua) 9-15
Emilia Corbu (CSTA) – Andreea Prodan (CSTA) 15-1
Anca Săveanu (CSA Steaua) – liber
Andreea Potor (CS Satu Mare) – liber
Ana Maria Stroe (CSTA) – Anett Varga (CS Satu Mare) 0-15
Teodora Băloiu (CSA Steaua) – Mihaela Dragomir (CS Petrolul Ploiești) 11-15
Maria Boldor (CSA Steaua) – liber.

IMG_3962 IMG_3963 IMG_3964 IMG_3967 IMG_3973 IMG_3974 IMG_3975 IMG_3976 IMG_3977 IMG_3978 IMG_3979 IMG_3981


UPDATE, ora 12:19 – Programul partidelor de pe tabloul de 16 este următorul:
Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) – Adriana Haidu (CS Satu Mare)
Alexandra Lazin (CS Satu Mare) – Corina Damaschin (CSA Steaua)
Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța) – Teodora Sîrbu (CSA Steaua)
Raluca Drăghici (CSA Steaua) – Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara)
Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua)
Emilia Corbu (CSTA) – Anca Săveanu (CSA Steaua)
Andreea Potor (CS Satu Mare) – Anett Varga (CS Satu Mare)
Mihaela Dragomir (CS Petrolul Ploiești) – Maria Boldor (CSA Steaua).


UPDATE, ora 12:27 – Rezultatele partidelor de pe tabloul de 16 au fost următoarele:
Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) – Adriana Haidu (CS Satu Mare) 15-12
Alexandra Lazin (CS Satu Mare) – Corina Damaschin (CSA Steaua) 8-15
Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța) – Teodora Sîrbu (CSA Steaua) 15-8
Raluca Drăghici (CSA Steaua) – Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) 14-15
Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua) 15-6
Emilia Corbu (CSTA) – Anca Săveanu (CSA Steaua) 6-15
Andreea Potor (CS Satu Mare) – Anett Varga (CS Satu Mare) 1-15
Mihaela Dragomir (CS Petrolul Ploiești) – Maria Boldor (CSA Steaua) 2-15.

IMG_3982 IMG_3984 IMG_3985 IMG_3998 IMG_3999 IMG_4001 IMG_4002 IMG_4003 IMG_4004 IMG_4005 IMG_4008 IMG_4009 IMG_4010 IMG_4012 IMG_4014 IMG_4015 IMG_4016 IMG_4017


UPDATE, ora 12:52 – Programul partidelor de pe tabloul de 8 este următorul:
Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) – Corina Damaschin (CSA Steaua)
Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța) – Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara)
Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – Anca Săveanu (CSA Steaua)
Anett Varga (CS Satu Mare) – Maria Boldor (CSA Steaua).


UPDATE, ora 13:04 – Rezultatele partidelor de pe tabloul de 8 au fost următoarele:
Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) – Corina Damaschin (CSA Steaua) 7-15
Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța) – Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) 9-15
Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – Anca Săveanu (CSA Steaua) 15-6
Anett Varga (CS Satu Mare) – Maria Boldor (CSA Steaua) 4-15.

IMG_4018 IMG_4019 IMG_4020 IMG_4021 IMG_4022 IMG_4023 IMG_4024 IMG_4025 IMG_4026 IMG_4028 IMG_4029 IMG_4030 IMG_4031 IMG_4032 IMG_4033 IMG_4034


UPDATE, ora 13:18 – Programul partidelor din semifinale este următorul:
Corina Damaschin (CSA Steaua) – Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara)
Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – Maria Boldor (CSA Steaua).


UPDATE, ora 13:32 – Rezultatele din semifinale au fost următoarele:
Corina Damaschin (CSA Steaua) – Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) 8-15
Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – Maria Boldor (CSA Steaua) 9-15.

IMG_4036 IMG_4037 IMG_4038 IMG_4039 IMG_4040 IMG_4041 IMG_4042 IMG_4043 IMG_4044 IMG_4045 IMG_4046 IMG_4048 IMG_4049 IMG_4051


UPDATE, ora 13:45 – Finala Campionatului Național de floretă juniori, proba individuală la feminin, se va disputa, de la ora 13:50, între Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) și Maria Boldor (CSA Steaua).


UPDATE, ora 13:58 – Maria Boldor (CSA Steaua) a câștigat Campionatul Național de floretă juniori, proba individuală la feminin, după ce a trecut în finală de Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara), scor 15-6.


Related Posts

Se fac înscrieri pentru Campionatul Național de scrimă pentru veterani de la Craiova, ediția 2017!

Asociația Română de Scrimă Veterani organizează în data de 2 septembrie 2017, la Craiova, o nouă ediție a Campionatului Național de scrimă pentru veterani. Concursul va avea loc la Sala de scrimă a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”, cu începere de la ora 9:30, la trei categorii de vârstă: categoria I (40-49 de ani), […]

READ MORE →

Șapte scrimeri vor reprezenta România la Universiada de vară de la Taipei!

România va participa cu o delegație de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi, la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august, iar gimnasta Larisa Iordache va fi purtătoarea de drapel la ceremonia de deschidere. Delegația României va pleca joi, 17 […]

READ MORE →

FIER ȘI AUR! Federația Română de Scrimă aniversează un an de la medalia de aur cucerită de echipa de spadă feminin la Jocurile Olimpice de la Rio!

Acum un an scrima românească și sportul din țara noastră trăiau clipe de glorie la Jocurile Olimpice de la Rio (Brazilia). Noaptea de 11 spre 12 august 2016 va rămâne scrisă cu litere de AUR în istoria scrimei românești. Început pe 11 august și încheiat noaptea târziu, pe 12 august, concursul de spadă feminin echipe a […]

READ MORE →

Antrenorul Ioan Popa a încetat din viață!

Familia scrimei românești devine pe zi ce trece tot mai săracă. Joi, 3 august 2017, Federația Română de Scrimă anunță cu regret trecerea în neființă a antrenorului de spadă Ioan Popa (64 de ani). Fost spadasin la CSA Steaua, club pentru care a câștigat de trei ori campionatul național (1976, 1977 și 1979), Ioan Popa […]

READ MORE →

„La Mulți Ani”, Mihai Popa!

Antrenorul de spadă de la CSA Steaua, Mihai Popa, își serbează luni, 31 iulie 2017, ziua de naștere. Fost campion european și medaliat au argint și bronz cu echipa de spadă a României, Mihai Popa a câștigat Campionatul Mondial Universitar de la București, în 1981. Multiplu campion balcanic, de 23 de ori campion național și […]

READ MORE →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top