Proba masculină din cadrul Grand Prix-ului de sabie de la Moscova s-a încheiat sâmbătă, 3 iunie 2017, cu duelurile de pe tabloul principal de 64. România a fost reprezentată în această fază a concursului de către Tiberiu Dolniceanu și Iulian Teodosiu, ambii de la CS Dinamo. Cei doi au făcut un concurs bun și s-au clasat la final pe următoarele locuri: Tiberiu Dolniceanu – locul 8, Iulian Teodosiu – locul 13. În proba masculină a mai participat pentru România și Alin Badea (CSA Steaua), dar el a fost eliminat vineri, 2 iunie, în calificări, și s-a la final pe locul 77.
TABLOUL DE 8
Tiberiu Dolniceanu – Kim Junghwan (Coreea de Sud) 7-15.
Podiumul probei arată astfel: 1. Luca Curatoli (Italia), 2. Gu Bongil (Coreea de Sud), 3. Kim Junghwan (Coreea de Sud) și Aron Szilagyi (Ungaria). Au participat 149 de sportivi.
Următoarea competiție importantă a scrimei este Campionatul European de seniori de la Tbilisi (Georgia), din perioada 11-17 iunie 2017.