Seniori, individual, feminin

Două din cele patru sportive tricolore care au participat la concursul feminin de Cupă Mondială la sabie de la Tashkent, Ilinca Pantiș și Maria Matei au fost eliminate după faza grupelor.

Tania Luțea și Sabina Martiș au mers pe tabloul secundar, unde Tania Luțea a trecut de primul tur, în urma unei victorii clare pe care obținut-o în fața chinezoaicei Xinyi Zhang (15-8), dar a fost învinsă de Rebecca Gargano, din Italia, în turul secund, cu 15-13.

Sabina Martiș a pierdut tot în turul al doilea, 8-15 cu japoneza Ayaka Mukae.

Cea mai bine clasată sportivă tricoloră a fost Sabina Martiș – locul 71, urmată de Tania Luțea – locul 92.

Seniori, echipe, feminin

Echipa României (Tania Luțea, Sabina Martiș, Maria Matei, Ilinca Pantiș) a intrat pe tabloul în faza 16-imilor și a dispus cu 45-40 de Kazahstan, dar a pierdut în turul următor meciul cu echipa Franței (23-45).

În turneul pentru locurile 9-16, tricolorele au învins Canada, cu 45-38, au pierdut cu 39-45 la Uzbekistan și au evoluat în finala pentru locurile 11-12. Aici au pierdut greu la echipa Germaniei, care s-a impus cu 45-42.