Cupa Federației la floretă pentru cadeți și juniori de la Satu Mare s-a încheiat marți, 8 septembrie, la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” cu proba de juniori la masculin.
De la ora 9:00 s-au aliniat la start 26 de sportivi de la CSA Steaua, CS Satu Mare, CSU Cluj Napoca, CSU Poli Timișoara și CSS Ploiești. S-au tras două tururi de grupe, iar apoi toți sportivii au ajuns pe un tablou incomplet de 32, de eliminare directă.
La fel ca și ieri, în întrecerea de cadeți, și la juniori trofeul a fost câștigat de către Silviu Roșu. Legitimat la CSA Steaua, acesta l-a învins în finală pe colegul său de club, Cristian Cândescu, scor 15-8.
Pe locul trei s-au clasat Benjamin Bodo (CS Satu Mare) și Sebastian Flucuș (CSU Cluj Napoca).
Rezultatele din partea superioară a tabloul principal au fost următoarele:
tabloul de 8 floreta juniori Cupa Fed
Clasamentul complet al Cupei Federației la floretă, proba de juniori la masculin, poate fi văzut AICI.