Etropolski’s Sabre – Sofia 2022

Sabie, U14, masculin

Două medalii de argint au cucerit sabrerii tricolori la turneul din capitala Bulgariei, ambele la masculin: Matei Radu la U14 și Casian Cîdu la cadeți.

În concursul masculin individual al categoriei U14 s-au înscris 66 de sportivi proveniți din 13 țări.

Singurul tricolor care nu a reușit să treacă de faza grupelor a fost Mihnea Năstase.

Pe tablou, Matei Radu a dispus cu 15-11 de bulgarul Maxim Radev și cu 15-10 de coechipierul său de la lotul tricolor, Eduard Vintilă. În optimi el a trecut de bulgarul Ivailo Andonov (15-8), iar în sferturi de turcul Arda Takka (15-14). În semifinale Matei Radu l-a întrecut pe spaniolul Jose Antonio De Andres, cu 15-14, pentru ca în ultimul act să piardă la azerul Abbas Huseynov (7-15), dar să câștige medalia de argint a întrecerii.

Mihnea Velicu l-a învins pe grecul Maximos Mousaveres (15-6), dar și pe turcul Ziya Osmanagaoglu (15-7). În optimi, Mihnea Velicu a trecut și de Yarin Katsnelson (Israel), cu 15-14. El s-a oprit în sferturi, unde a cedat greu, cu 14-15, la bulgarul Nikola Meitsov.

Mihnea Munteanu a trecut de primul tur după o victorie cu 15-4 în fața lui Nikola Kirkov (Bulgaria), iar în turul secund l-a învins pe singaporezul Ng Luke (15-3), pentru a pierde în optimi, cu 8-15, meciul disputat cu spaniolul Jose Antonio De Andres.

Călin Soare a pășit în turul secund, după victoria cu 15-13 reușită la bulgarul Veselin Valev și a fost învins apoi de un alt bulgar, Nikola Meitsov (5-15).

Tiberiu Pandelescu a urmat același drum: victorie în primul tur (15-9 cu bulgarul Todor Stefanov) și înfrângere în turul al doilea (8-15 cu israelianul Yarin Katsnelson).

Ștefan Surcel și Andrei Vochin au fost eliminați din primul tur, după 13-15 cu Eren Aslan (Turcia), respectiv 13-15 cu Ng Luke (Singapore). Același lucru s-a întâmplat și cu Luca Grecu, învins cu 15-10 de către israelianul Vladimir Goldfeld, dar și cu Toma Stănescu, eliminat din turneu de grecul Michail Koumparos (10-15).

La final, Mihnea Velicu s-a clasat pe locul 8, Mihnea Munteanu pe locul 13, Eduard Vintilă pe locul 20, Tiberiu Pandelescu pe 22, Călin Soare pe 26, Andrei Vochin pe 33, Ștefan Surcel pe 37, Toma Stănescu pe 44, Luca Grecu pe 52, iar Mihnea Năstase pe 57.

Sabie, cadeți, masculin

Casian Cîdu s-a calificat direct pentru turul doi al tabloului, unde l-a învins pe Nikola Meicov (Bulgaria), cu 15-7. A urmat o victorie categorică, 15-5 cu americanul Jason Bae, apoi încă o victorie, 15-12 cu maghiarul Matyas Monori. În optimi Casian l-a învins pe Oszkar Vajda (Ungaria), cu 15-13, iar în sferturi a trecut de turcul Enes Talha Kalender (15-11). Semifinalele i-au adus românului o nouă victorie, 15-12 cu polonezul Bendykt Denkiewicz. În finală, adversar i-a fost americanul William Morrill, care s-a și impus cu 15-8, Casian Cîdu câștigând argintul concursului. Toți ceilalți sabreri tricolori  au fost eliminați în primele două tururi ale tabloului de 256, următorul român în clasamentul general fiind Dacian Enache, care a încheiat pe poziția 66.

Sabie, cadeți, feminin, echipe

Prima echipă a României (Teodora Oargă, Rosemarie Benciu, Amalia Covaliu și Anastasi Fusea) a ocupat locul cinci în clasamentul final, după ce a învins în ultimul meci pe Turcia 3, cu 45-32.

Sabie, U14, feminin

Din șapte sportive tricolore prezente în concursul feminin rezervat categoriei U14, doar Alexia Oargă nu a trecut de faza grupelor. Amelie Pescaru a terminat concursul pe locul 9, Raluca Radu pe locul 10, Ingrid Mateescu pe locul 16, Mara Popa pe 22, Iris Paparoiu pe 23, Marta Neagu pe 29.