Prima etapă de Cupă Mondială la floretă juniori feminin a avut loc sâmbătă, 10 ianuarie, în orașul austriac Modling.
La start s-au înscris 86 de sportive din 15 de țări, iar printre ele s-au aflat și cinci floretiste din România.
Țara noastră a fost reprezentată la concursul din Austria de următoarele sportive: Ana Boldor, Maria Boldor, Mălina Călugăreanu, Laura Vîrga și Corina Damaschin.
Cel mai bun rezultat a fost obținut de Maria Boldor, de la CSA Steaua, care a încheiat concursul pe locul șase. După un turneu excelent, Maria a fost învinsă pe tabloul de 8, după un meci de mare luptă, de italianca Martina Sinigalia, scor 13-15.
Celelalte sportive din România au încheiat concursul pe următoarele poziții: Mălina Călugăreanu – locul 18, Ana Boldor – locul 67, Corina Damaschin – locul 77, Laura Vîrga – locul 78.
Delegația României a fost condusă de antrenorul Ducu Petre.