Fetelor noastre nu le-a mers deloc bine în concursul individual de sâmbătă. Cea mai bună clasare a fost a Andradei Ghica – locul 32.

Pe tabloul preliminar Claudia Durău a fost eliminată de Anja Haendler (Germania, 8-15) și a terminat pe locul 155; În aceeași fază a competiției au fost eliminate Teodora Talida Enache (11-15 cu britanica Louise Sadler, locul 147 la final) și Irina Stan (11-15 cu Dariia Sadova, din Ucraina) – care a ocupat poziția 136. Bianca Moroianu a trecut de primul tur preliminar (15-9 cu americanca Yasmine Khamis), dar s-a oprit în turul secund, după 13-15 în fața elvețiencei Isabelle Burkhard, clasându-se pe lcoul 127. Tot în turul secund a fost eliminată Cristina Constantinescu, învinsă de coechipiera sa Andrada Ghica cu 15-11, Cristina termiTnând concursul pe poziția a 70-a.

Pe tabloul principal au intrat, așadar, Andrada Ghica și Mihaela Leonte. Aceasta din urmă după un 15-12 cu franțuzoaica Emma Lauvray. Mihaela a fost eliminată în primul tur al tabloului principal, după 9-15 cu israelianca Dar Hecht, și a ocupat la final locul 58.

Andrada Ghica a avut două victorii în tururile preliminare: 15-10 cu Galadrielle Tunde Sapin (Elveția, 15-10) și cu colega sa de lot, Cristina Constantinescu, iar pe tabloul principal a trecut de Isabelle Burkhard, cu 15-14. Parcursul Andradei s-a oprit în 16-imi, unde românca a cedat cu 8-15 în fața unei spadasine venite din Franța – Alice Conrad.

În concursul pe echipe România a ocupat locul 14. Mihaela Leonte, Cristina Constantinescu și Teodora Talida Enache au pierdut cu Estonia (39-45) și s-au luptat pentru pozițiile 9-16. În formula Leonte, Enache, Bianca Moroianu, fetele noastre au început cu o înfrângere, 34-42 cu Franța, au continuat cu victorie împotriva Marii Britanii (45-36) pentru a pierde meciul pentru locurile 13-14 în fața Belgiei. A fost 41-45, iar tricolorele au evoluat în formula Enache, Leonte, Cristina Constantinescu.