Jocurile Europene Cracovia Malopolska 2023-06-25

Spadă, feminin, individual

România s-a prezentat cu patru sportive în concursul feminin de spadă. Mihaela Leonte a fost eliminată încă din faza grupelor, dar trei spadasine tricolore au mers pe tabloul principal.

Greta Vereș a avut cel mai lung traseu dintre sportivele noastre. Ea a învins-o în primul tur pe Kamila Pytka, din Polonia, cu 10-9, iar în 16-imi a trecut de luxemburgheza Anna Zens, cu scorul de 15-6. Greta a pierdut în optimile de finală, 10-15 cu viitoarea medaliată cu argint a concursului, poloneza Martyna Swatowska-Wenglarczyk.

Alexandra Predescu a ieșit din primul tur, în urma înfrângerii suferite în fața portughezei Maria Alvim, scor 8-13.

Bianca Benea a fost învinsă în primul tur de către suedeza Emelie Mumm, scor 11-15.

La final, Greta Vereș a ocupat locul 16, Bianca Benea – locul 46, Alexandra Predesci – locul 50, iar Mihaela Leonte – locul 72.

În concursul masculin de floretă românul Silviu Roșu nu a depășit faza grupelor și s-a clasat, la final, pe locul 70.