Cupa României cadeți și juniori – spadă
Cadeți, feminin, individual
Erica Badea (CSȘ Steaua) este câștigătoarea ediției 2023 a Cupei României la spadă feminin cadeți, după ce a obținut o victorie la limită, scor 15-14, în finala disputată în companiei Anei Tomșa (CS Satu Mare). Medaliile de bronz ale concursului de azi au fost obținute de două sportive legitimate la clubul CSA Steaua București, Natalia Constantinși Daria Stănciulescu.
REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:
TURUL I:
Denisa Crișan (LPS Satu Mare) – Sofia Bratu (CSA Steaua) 15-6
Sabina Stanciu (CSȘ Steaua) – Alexandru Cocoș (CSȘ 1 Constanța) 15-7
Flavia Mihaela Ciuta (LPS Craiova) – Ana Maria Tudorache (CS Farul Constanța) 15-9
Andreea Stadler (CSA Steaua) – Bianca Ștefan (LPS Craiova) 15-11
Diana Tufan (CS Farul Constanța) – Irina Nicea (CSȘ 1 Constanța) 15-8
Teodora Pavelescu (CSA Steaua) – Casandra Rezeanu (CS Farul Constanța) 15-11
Amalia Nițu (ACS Prima Spadă) – Andreea Jumuga (CS UNEFS București) 15-8
Irina Bănică (CSȘ 1 Constanța) – Anna Haller (LPS Satu Mare) 13-12
Daria Stănciulescu (CSA Steaua) – Clara Dulgheroiu (CS Farul Constanța) 15-8
Iris Smaranda (LPS Craiova) – Valentina Velici (LPS Craiova) 15-11
Ioana Pîrvu (CSA Steaua) – Maria Văleanu (ACS Prima Spadă) 15-13
Amelia Barcaru (ACS Prima Spadă) – Sara Garlonta (ACS Engarde București) 15-7
Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) – Ariana Covaci (LPC Craiova) 15-14
16-IMI:
Erica Badea (CSȘ Steaua) – Denisa Crișan (LPS Satu Mare) 15-14
Andrada Predoi (LPS Craiova) – Bianca Raicu (LPS Craiova) 15-14
Ioana Bucșa (CSA Steaua) – Sabina Stanciu (CSȘ Steaua) 15-10
Flavia Mihaela Ciuta (LPS Craiova) – Alesia Coardoș (CS Satu Mare) 15-9
Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Andreea Stadler (CSA Steaua) 15-7
Diana Tufan (CS Farul Constanța) – Sophia Petroșianu (CS Satu Mare) 15-11
Maria Alina Alexandrescu (LPS Craiova) – Teodora Pavelescu (CSA Steaua) 15-13
Natalia Constantin (CSA Steaua) – Amalia Nițu (ACS Prima Spadă) 15-7
Andrea Muntean (CS Crișul Oradea) – Irina Bănică (CSȘ 1 Constanța) 15-8
Daria Yousofian (CSȘ Steaua București) – Krisztina Nyisztor Barta (CS Satu Mare) 15-4
Daria Stănciulescu (CSA Steaua) – Ioana Agbaș (CSȘ 1 Constanța) 15-10
Iris Smaranda (LPS Craiova) – Jazmin Ilyes (LPS Satu Mare) 15-14
Julia Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Ioana Pîrvu (CSA Steaua) 15-13
Diana Crețu (CSM Corona Brașov) – Amelia Barcaru (ACS Prima Spadă) 15-9
Anaith Ciocan (CS Farul Constanța) – Diana Dona (CSM Corona Brașov) 15-14
Ana Tomșa (CS Satu Mare) – Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) 15-5
OPTIMI DE FINALĂ:
Erica Badea (CSȘ Steaua) – Andrada Predoi (LPS Craiova) 15-8
Ioana Bucșa (CSA Steaua) – Flavia Mihaela Ciuta (LPS Craiova) 15-9
Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Diana Tufan (CS Farul Constanța) 15-6
Natalia Constantin (CSA Steaua) – Maria Alina Alexandrescu (LPS Craiova) 14-13
Daria Yousofian (CSȘ Steaua București) – Andrea Muntean (CS Crișul Oradea) 15-10
Daria Stănciulescu (CSA Steaua) – Iris Smaranda (LPS Craiova) 15-6
Julia Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Diana Crețu (CSM Corona Brașov) 6-5
Ana Tomșa (CS Satu Mare) – Anaith Ciocan (CS Farul Constanța) 15-10
SFERTURI DE FINALĂ:
Erica Badea (CSȘ Steaua) – Ioana Bucșa (CSA Steaua) 15-5
Natalia Constantin (CSA Steaua) – Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare) 15-11
Daria Stănciulescu (CSA Steaua) – Daria Yousofian (CSȘ Steaua București) 15-10
Ana Tomșa (CS Satu Mare) – Julia Kurtinecz (LPS Satu Mare) 15-10
SEMIFINALE:
Erica Badea (CSȘ Steaua) – Natalia Constantin (CSA Steaua) 15-11
Ana Tomșa (CS Satu Mare) – Daria Stănciulescu (CSA Steaua) 15-9
FINALA:
Erica Badea (CSȘ Steaua) – Ana Tomșa (CS Satu Mare) 15-14
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club | Țară |
1 | BADEA Erica | CSS STEAUA BUC | ROU |
2 | TOMSA ANA | CS SATU MARE | ROU |
3T | STANCIULESCU DARIA | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
3T | CONSTANTIN Natalia | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
5 | KURTINECZ JOHANNA | LPS SATU MARE | ROU |
6 | KURTINECZ JULIA | LPS SATU MARE | ROU |
7 | BUCSA Ioana | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
8 | YOUSOFIAN DARIA | CSS STEAUA BUC | ROU |
9 | MUNTEAN ANDREA | CS CRISUL ORADEA | ROU |
10 | CRETU DIANA | CSM CORONA BRASOV | ROU |
11 | ALEXANDRESCU MARIA ALINA | LPS PETRACHE TRISCU | ROU |
12 | PREDOI ANDRADA | LPS PETRACHE TRISCU | ROU |
13 | CIOCAN Anaith | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
14 | TUFAN Diana | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
15 | CIUTA FLAVIA MIHAELA | LPS PETRACHE TRISCU | ROU |
16 | SMARANDA IRIS | LPS PETRACHE TRISCU | ROU |
17 | ILYES JAZMIN | LPS SATU MARE | ROU |
18 | COARDOS ALESIA | CS SATU MARE | ROU |
19 | AGBAŞ Ioana | CSS1 CONSTANTA | ROU |
20 | PETROSIANU SOPHIA | CS SATU MARE | ROU |
21 | DONA Diana | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
22 | RAICU BIANCA | LPS PETRACHE TRISCU | ROU |
23 | NYISZTOR BARTA KRISZTINA | CS SATU MARE | ROU |
24 | PAVELESCU TEODORA | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
25 | BARCARU Amelia | ACS Prima Spadă | ROU |
26 | STANCIU SABINA | CSS STEAUA BUC | ROU |
27 | STADLER Andreea | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
28 | NITU AMALIA | ACS Prima Spadă | ROU |
29 | STEFANESCU RODICA | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
30 | CRISAN DENISA | LPS SATU MARE | ROU |
31 | BĂNICĂ Irina | CSS1 CONSTANTA | ROU |
32 | PIRVU IOANA | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
33 | VĂLEANU Maria | ACS Prima Spadă | ROU |
34 | VELICI VALENTINA | LPS PETRACHE TRISCU | ROU |
35 | HALLER ANNA | LPS SATU MARE | ROU |
36 | BRATU SOFIA | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
37 | COVACI ARIANA | LPS PETRACHE TRISCU | ROU |
38 | JUMUGA ANDREEA | CS UNEFS BUCURESTI | ROU |
39 | STEFAN BIANCA | LPS PETRACHE TRISCU | ROU |
40 | TUDORACHE Ana Maria | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
41 | COCOŞ Alexandra | CSS1 CONSTANTA | ROU |
42 | GARLONTA SARA | ACS ENGARDE BUC | ROU |
43 | DULGHEROIU Clara | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
44T | NICEA Irina | CSS1 CONSTANTA | ROU |
44T | REZEANU Casandra | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
46 | TURCU JULIETTE | ACS ENGARDE BUC | ROU |
47 | MOCANU IRIS | CS UNEFS BUCURESTI | ROU |
48 | MOCANU Alexia Maria | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
49 | BURTESCU MAIA | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
50 | BAJDU Elena | CSS1 CONSTANTA | ROU |
51 | FOFIRCA STEFANIA | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
52 | MELEACA NICOL | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
53 | VINTILA NATALIA | ACS Prima Spadă | ROU |
54 | VOICULESCU ARIANA | ACS ENGARDE BUC | ROU |