În prima zi a Cupei României SanoVita, fetele de la spadă au avut parte de un concurs tare, în semifinalele căruia s-au înfruntat reprezentante ale unor cluburi din București, Constanța și Oradea. Erica Badea, de la CSȘ Steaua, a avut-o ca adversară pe Ana Poleucă, legitimată la CSA Steaua. A fost un meci dominat categoric de Erica, învingătoare la scor, 15-4. În a doua semifinală constănțeanca Eva Mateescu s-a impus cu 15-12 într-un meci dificil, împotriva Alexandrei Drăgan (LPS Bihorul Oradea). Finala i-a dat câștig de cauză Ericăi, care s-a aflat permanent la conducere și a câștigat cu 15-6, cucerind trofeul și medalia de aur a competiției. Bronzul a mers la Ana Poleucă (CSA Steaua) și Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea).
REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:
16-IMI:
- Andreea Stadler (CSȘ Steaua) – Alexandra Cocoș (CSȘ 1 Constanța) 15-12
- Daria Yousofian (CSȘ Steaua) – Diana Tufan (CS Farul Constanța) 14-10
- Ana Tomșa (CS Satu Mare) – Ana Muntean (LPS Bihorul Oradea) 15-11
- Ana Poleucă (CSA Steaua) – Sabina Stanciu (CSȘ Steaua) 15-11
- Alexia Frusinoiu (CSA Steaua) – Irina Nicea (CSȘ 1 Constanța) 15-13
- Daria Bistriceanu (CSA Steaua) – Casandra Rezeanu (CS Farul Constanța) 15-12
- Sophia Petroșianu (CS Satu Mare) – Mara Mazilescu (LPS Bihorul Oradea) 15-8
- Mara Ismaileanu (CS Farul Constanța) – Miruna Ciobanu (CSȘ 1 Constanța) 15-2
- Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) – Petra Jurău (LPS Bihorul Oradea) 15-12
- Ioana Bucșa (CSA Steaua) – Teodora Pavelescu (CSA Steaua) 15-14
- Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) – Clara Dulgheroiu (CS Farul Constanța) 15-8
- Andrea Muntean (LPS Bihorul Oradea) – Ioana Agbaș (CSȘ 1 Constanța) 15-12
- Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea) – Anaith Ciocan (CS Farul Constanța) 15-9
- Diana Dona (CSA Steaua) – Ana Maria Tudorache (CS Farul Constanța) 10-5
- Daria Stănciulescu (CS Dinamo) – Irina Bănică (ACS Prima Spadă Constanța) 15-6
- Erica Badea s-a calificat direct în faza optimilor de finală.
OPTIMI DE FINALĂ:
- Erica Badea (CSȘ Steaua) – Andreea Stadler (CSȘ Steaua) 15-10
- Ana Tomșa (CS Satu Mare) – Daria Yousofian (CSȘ Steaua) 15-8
- Ana Poleucă (CSA Steaua) – Alexia Frusinoiu (CSA Steaua) 15-14
- Daria Bistriceanu (CSA Steaua) – Sophia Petroșianu (CS Satu Mare) 15-10
- Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) – Mara Ismaileanu (CS Farul Constanța) 15-14
- Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) – Ioana Bucșa (CSA Steaua) 15-7
- Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea) – Andrea Muntean (LPS Bihorul Oradea) 15-6
- Daria Stănciulescu (CS Dinamo) – Diana Dona (CSA Steaua) 15-12
SFERTURI DE FINALĂ:
- Erica Badea (CSȘ Steaua) – Ana Tomșa (CS Satu Mare) 15-11
- Ana Poleucă (CSA Steaua) – Daria Bistriceanu (CSA Steaua) 12-11
- Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) – Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) 15-12
- Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea) – Daria Stănciulescu (CS Dinamo) 15-8
SEMIFINALE:
- Erica Badea (CSȘ Steaua) – Ana Poleucă (CSA Steaua) 15-4
- Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) – Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea) 15-12
FINALA:
- Erica Badea (CSȘ Steaua) – Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) 15-6
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club(s) | Country |
1 | BADEA Erica | CSȘ STEAUA București | ROU |
2 | MATEESCU Eva | CSȘ1 Constanța | ROU |
3T | POLEUCĂ Ana | CSA STEAUA București | ROU |
3T | DRĂGAN Alexandra | LPS BIHORUL Oradea | ROU |
5 | STĂNCIULESCU Daria | CS DINAMO București | ROU |
6 | TOMȘA Ana | CS Satu Mare | ROU |
7 | ȘTEFĂNESCU Rodica | CSA STEAUA București | ROU |
8 | BISTRICEANU Daria | CSA STEAUA București | ROU |
9 | ISMAILEANU Mara | CS FARUL Constanța | ROU |
10 | PETROȘIANU Sophia | CS Satu Mare | ROU |
11 | MUNTEAN Andrea | LPS BIHORUL Oradea | ROU |
12 | YOUSOFIAN Daria | CSȘ STEAUA București | ROU |
13 | BUCȘA Ioana | CSA STEAUA București | ROU |
14 | FRUSINOIU Alexia | CSA STEAUA București | ROU |
15 | DONA Diana | CSA STEAUA București | ROU |
16 | STADLER Andreea | CSȘ STEAUA București | ROU |
17 | REZEANU Casandra | CS FARUL Constanța | ROU |
18 | COCOŞ Alexandra | CSȘ1 Constanța | ROU |
19 | TUDORACHE Ana Maria | CS FARUL Constanța | ROU |
20 | JURĂU Petra | LPS BIHORUL Oradea | ROU |
21 | NICEA Irina | CSȘ1 Constanța | ROU |
22 | PAVELESCU Teodora | CSA STEAUA București | ROU |
23 | CIOCAN Anaith | CS FARUL Constanța | ROU |
24 | TUFAN Diana | CS FARUL Constanța | ROU |
25 | MUNTEAN Ana | LPS BIHORUL Oradea | ROU |
26 | AGBAŞ Ioana | CSȘ1 Constanța | ROU |
27 | DULGHEROIU Clara | CS FARUL Constanța | ROU |
28 | STANCIU Sabina | CSȘ STEAUA București | ROU |
29 | MAZILESCU Mara | LPS BIHORUL Oradea | ROU |
30 | CIOBANU Miruna | CSȘ1 Constanța | ROU |
31 | BĂNICĂ Irina | ACS PRIMA SPADĂ Constanța | ROU |
32 | JUMUGA Andreea | CS UNEFS București | ROU |
33 | ILYES Jazmin | LPS Satu Mare | ROU |
34 | MOCANU Iris | CS UNEFS București | ROU |
35 | AVRAMESCU Diana | CSȘ QUARTO București | ROU |
36 | TĂMĂȘAN Izabela | LPS BIHORUL Oradea | ROU |
37 | MENAEF Eva | CS FARUL Constanța | ROU |
38 | TUTA Melissa | CSȘ STEAUA București | ROU |
REZULTATELE DIN FAZA GRUPELOR: