Clubul Sportiv al Armatei Steaua București, în colaborare cu Federația Română  de Scrimă, a organizat, pentru al treilea an consecutiv la București, Cupa Europei la floretă feminin. Competiția s-a desfășurat duminică, 8 mai, începând cu ora 10:00, la Sala Mihai Viteazul – Steaua din București (vis-à-vis de Afi Palace Cotroceni).
La ediția din acest an s-au aliniat la start cluburile TVSM Kiev (Ucraina), Fiamme Gialle (Italia)Hapoel Akko Romach Abirim (Israel), Şcoala de scrimă Chişinău (Republica Moldova), A.O.X. EGALEO 1992 (Grecia), Escalibur Fencing Club (Bulgaria), CSA Steaua Bucureşti și CSU Poli Timișoara.
După o competiție disputată și foarte bine organizată, locul întâi a fost câștigat de către Fiamme Gialle (Italia), care a trecut în finala mare de CSA Steaua, scor 45-25. Locul trei a fost adjudecat de către Hapoel Akko Romach Abirim (Israel), care a dispus în finala mică de CSU Poli Timișoara, scor 45-41.
Rezultatele complete ale concurului de azi au fost următoarele:
TABLOUL DE 8
CSA Steaua – Escalibur Fencing Club (Bulgaria) 45-14
Hapoel Akko Romach Abirim (Israel) – Şcoala de scrimă Chişinău (Rep. Moldova) 45-33
FINALA MARE
Fiamme Gialle (Italia) – CSA Steaua 45-25.
LOCURILE 5-8
Şcoala de scrimă Chişinău (Rep. Moldova) – Escalibur Fencing Club (Bulgaria) 45-40
TVSM Kiev (Ucraina) – A.O.X. EGALEO 1992 (Grecia) 44-36
LOCURILE 5-6
TVSM Kiev (Ucraina) – Şcoala de scrimă Chişinău (Rep. Moldova) 45-21
LOCURILE 7-8
A.O.X. EGALEO 1992 (Grecia) – Escalibur Fencing Club (Bulgaria) 45-12.
Componența celor opt formații participante a fost următoarea:
SVSM Kiev (Ucraina)
Sportive: Leleiko Olga, Chentsova Kateryna, Senyuta Oleksandra, Stankevych Olga
Antrenor : Bryzgalov Oleksii
Hapoel Akko Romach Abirim (Israel)
Sportive: Noa Hanina, Avigail Alpatov, Mary Devorkin
Şcoala de scrimă Chişinău (Rep. Moldova)
Sportive: Ţurcan Anastasia, Ceres Anastasia, Cozii Arina, Cozii Alexandra
Antrenor: Cojocari Vitali
A.O.X. EGALEO 1992 (Grecia)
Sportive: Kontochristopoulou Aikaterini-Maria, Chaldaiou Maria-Eleni, Chaitogloy Evangelia, Panteli Efhtymia
Fiamme Gialle (Italia)
Sportive: Calissi Olga, Erba Carolina, Mancini Camilla, Monaco Beatrice.

Cupa Europei la Floretă feminin este o competiție intercluburi, care se adresează echipelor campioane naționale en-titre. Confederația Europeană de Scrimă a acordat României, pentru a treia oară consecutiv, dreptul de a organiza acest concurs, iar datorită faptului că echipa de floretă CSA Steaua București a cucerit titlul de campioană națională și în anul 2015, clubul militar este din nou organizator.
La ediția precedentă, din 2015, echipa CSA Steaua București a câștigat medalia de argint, în vreme ce trofeul i-a revenit clubului Bourg la Reine din Franța.