Cupa României la sabie – seniori, feminin și masculin, individual

Bianca Pascu și Tiberiu Dolniceanu au câștigat Cupa României! Cei doi sportivi de la Dinamo au dominat întrecerile din sala de scrima ”Ana Pascu”, au luat trofeul dar și premiile oferite de sponsorul competiției, Help Net.

Bianca Pascu nu a avut rival în concursul individual feminin, câștigând fără probleme cele trei partide disputate: 15-3 cu Ioana Radu în sferturi, 15-7 cu Andreea Lupu în semifinale și 15-9, în finală, cu Georgiana Dima. În sferturi Andreea Lupu a învins-o pe Maria Matei cu 15-11, Georgiana Dima a trecut de Diana Crețu cu 15-5, iar Sabina Martiș a câștigat disputa cu Natalia Bugaevski, 15-11. În semifinale Georgiana Dima și-a trecut în cont victoria în fața Sabinei Martiș (15-9). Medalia de bronz a fost adjudecată de Sabina Martiș, câștigătoarea finalei mici – 15-12 cu Andreea Lupu.

Clasamentul final: 1. Bianca Pascu (CS Dinamo București), 2. Georgiana Dima (CSA Steaua București), 3. Sabina Martiș (CSA Steaua București), 4. Andreea Lupu (CSM Iași), 5. Natalia Bugaevski (CSTA București), 6. Diana Crețu (CSM Iași), 7. Maria Matei (CS Dinamo București), 8. Ioana Radu (CSM Iași).

În concursul băieților s-au calificat în sferturile de finală Ciprian Gălățanu (15-12 cu George Iancu), Tiberiu Dolniceanu (15-9 cu Codrin Cozmuleanu), Matei Cidu (15-7 cu Alexandru Zmău) și Răzvan Ursachi (15-10 cu Mădălin Bucur). Semifinalele au fost dominate de Tibi, cel care l-a învins cu 15-8 pe Ciprian, și de Răzvan – victorios fără probleme în duelul cu Matei (15-5). În finală Tiberiu Dolniceanu a fost mai bun și a câștigat Cupa României după o victorie cu 15-8. În meciul pentru locul 3 s-a impus Ciprian Gălățanu – succes cu 15-9 în fața lui Matei Cidu.

Clasamentul final: 1. Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo București), 2. Răzvan Ursachi (CSM Iași), 3. Ciprian Gălățanu (CS Dinamo București), 4. Matei Cidu (CSM Iași), 5T. George Iancu (CSA Steaua București), 5T. Mădălin Bucur (CS Dinamo București), 7. Alexandru Zmău (CSM Iași), 8. Codrin Cozmuleanu (CSM Iași).