Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv a programat vineri, 7 aprilie 2017, ultimele două probe individuale de juniori – spadă masculin și floretă feminin – și primele două întreceri pe echipe – spadă feminin și sabie masculin. Dacă în întrecerile individuale tot azi am aflat clasamentele finale, probele pe echipe s-au disputat până la tabloul de 8.
De la ora 8:30, 193 de sportivi s-au duelat pentru medalii în proba de spadă juniori masculin individual. România a fost reprezentată în această probă de următorii patru sportivi: Adrian Dabija (CS Dinamo), Adam Macska (CS Satu Mare), Marton Szep (CS Satu Mare), Mihai Oprea (LPS Craiova). Antrenor echipă: Petrică Ungureanu.
Cel mai bun rezultat al delegației României în această probă a fost obținut de către Adrian Dabija. Legitimat la CS Dinamo, Adrian a fost eliminat la mare luptă pe tabloul de 8 și s-a clasat la final pe un excelent loc 6! Ceilalți spadasini români au încheiat concursul pe următoarele poziții: Mihai Oprea (LPS Craiova) – locul 35, Marton Szep (CS Satu Mare) – locul 64 și Adam Macska (CS Satu Mare) – locul 157.