Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv a programat vineri, 7 aprilie 2017, ultimele două probe individuale de juniori – spadă masculin și floretă feminin – și primele două întreceri pe echipe – spadă feminin și sabie masculin. Dacă în întrecerile individuale tot azi am aflat clasamentele finale, probele pe echipe s-au disputat până la tabloul de 8.
De la ora 10:30, pe planșele din Bulgaria au concurat 112 sportive din întrega lume în proba de floretă juniori feminin individual. Patru dintre ele au fost din România: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara). Antrenor echipă: Ducu Petre.
Cel mai bun rezultat al delegației României în această probă a fost reușit de către Rebeca Cândescu. Legitimată la CSA Steaua, Rebeca a fost eliminată la o tușă pe tabloul de 8 și a încheiat concursul pe un meritoriu loc 7.
Celelalte sportive din România s-au clasat pe următoarele locuri: Anca Săveanu (CSA Steaua) – locul 57, Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) – locul 95 și Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) – locul 102.