Capitala Ungariei, Budapesta, a găzduit sâmbătă și duminică, 27 și 28 septembrie, prima etapă de Cupă Mondială de juniori la floretă individual și sabie individual și pe echipe, ambele la masculin, din sezonul 2014/2015. România a fost prezentă în ambele concursuri, iar sportivii care ne-au reprezentat au fost:
Sabie: Tudor D. Cucu, Sergiu Ciornilă, Tudor Dreer, Cătălin Dumitru, Petru Aniculoesei;
Floretă: Bogdan Dascălu, Benjamin Bodo, Vlad Porușniuc, Alexandru Georgescu, Silviu Roșu, Cristian Cândescu.
Sâmbătă s-a tras întrecerea la sabie, iar rezultatele sportivilor români au fost: Tudor D. Cucu (foto, în stânga) – locul 84, Petre Aniculoesei – locul 132, Sergiu Ciornilă – locul 139, Cătălin Dumitru – locul 152, Tudor Dreer – locul 153. Au participat 166 de sportivi. La sabie s-a tras și pe echipe, iar România s-a clasat pe locul 14. Echipa noastră a fost alcătuită din:  Tudor D. Cucu, Sergiu Ciornilă, Cătălin Dumitru și Petru Aniculoesei
Duminică, la floretă, juniorii români s-au clasat pe următoarele poziții: Bogdan Dascălu (foto, în dreapta) – locul 40, Vlad Porușniuc – locul 65, Silviu Roșu – locul 98, Benjamin Bodo – locul 117, Cristian Cândescu – locul 118, Alexandru Georgescu – locul 121. Au participat 133 de sportivi.