37 de scrimeri români vor participa în perioada 29 februarie – 9 martie la Campionatul European pentru cadeți și juniori de la Novi Sad

  by    1   0

Orașul sârb Novi Sad găzduiește în perioada 29 februarie – 9 martie o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori. La ediția din 2016, România va fi prezentă cu o delegație alcătuită din 37 de sportivi, după cum urmează:
CADEȚI
Floretă masculin: Silviu Roșu (CSA Steaua), Cristian Cândescu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Alexandru Sîrb (CSA Steaua);
Spadă masculin: Adam Macska (CS Satu Mare), David Biro (CSS Târgu Mureș), Mihai Bigea (LPS Craiova), Alexandru Oroian (CS Satu Mare);
Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), George Dragomir (CSS Slobozia), Alexie Alupei (CS Riposta), Vlad Grădișteanu (ACS Duel);
Floretă feminin: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul Constanța), Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța);
Spadă feminin: Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Denisa Barosan (CSA Steaua);
Sabie feminin: Andreea Lupu (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași).
JUNIORI
Floretă masculin: Silviu Roșu (CSA Steaua), Cristian Cândescu (CSA Steaua), Benjamin Bodo (CS Satu Mare), Victor Gheorghe (CSS Ploiești);
Spadă masculin: Adrian Dabija (CS UNEFS), Marton Szep (CS Satu Mare), Adam Macska (CS Satu Mare), Balasz Szilagyi (CS Satu Mare);
Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Codrin Cozmuleanu (CSM Iași), Peter Nyiri (CS Riposta), Alexie Alupei (CS Riposta);
Floretă feminin: Maria Boldor (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara);
Spadă feminin: Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Teodora Coste (CS Satu Mare);
Sabie feminin: Andreea Lupu (CSM Iași), Cerasela Drăgan (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași).
Programul celor 10 zile de concurs de la Novi Sad este următorul:
LUNI, 29 FEBRUARIE
Ora 10:00 – Floretă masculin cadeți individual;
Din România: Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Alexandru Pîrva, Alexandru Sîrb;
Ora 14:00 – Sabie feminin cadeți individual;
Din România: Andreea Lupu, Sabina Martiș, Ioana Radu, Ana Maria Ciobanu;
Ora 19:30 – Ceremonia de deschidere a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori;
MARȚI, 1 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă masculin cadeți individual;
Din România: Adam Macska, David Biro, Mihai Bigea, Alexandru Oroian;
Ora 12:30 – Floretă feminin cadeți individual;
Din România: Anca Săveanu, Rebeca Cândescu, Raluca Drăghici, Raluca Văcărașu;
MIERCURI, 2 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă feminin cadeți individual;
Din România:Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Denisa Barosan;
Ora 14:00 – Sabie masculin cadeți individual;
Din România: Matei Aniculoesei, George Dragomir, Alexie Alupei, Vlad Grădișteanu;
JOI, 3 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă masculin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Adam Macska, David Biro, Mihai Bigea, Alexandru Oroian);
Ora 11:00 – Floretă masculin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Alexandru Pîrva, Alexandru Sîrb);
Ora 12:00 – Sabie feminin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Andreea Lupu, Sabina Martiș, Ioana Radu, Ana Maria Ciobanu);
VINERI, 4 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă feminin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Denisa Barosan);
Ora 10:00 – Floretă feminin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Anca Săveanu, Rebeca Cândescu, Raluca Drăghici, Raluca Văcărașu);
Ora 12:00 – Sabie masculin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Matei Aniculoesei, George Dragomir, Alexie Alupei, Vlad Grădișteanu);
SÂMBĂTĂ, 5 MARTIE
Ora 10:00 – Floretă masculin juniori individual;
Din România: Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Benjamin Bodo, Victor Gheorghe;
Ora 14:00 – Sabie feminin juniori individual;
Din România: Andreea Lupu, Cerasela Drăgan, Sabina Martiș, Ioana Radu;
DUMINICĂ, 6 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă masculin juniori individual;
Din România: Adrian Dabija, Marton Szep, Adam Macska, Balasz Szilagyi;
Ora 13:00 – Floretă feminin juniori individual;
Din România: Maria Boldor, Ana Boldor, Mălina Călugăreanu, Laura Vîrga;
LUNI, 7 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă feminin juniori individual;
Din România: Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Teodora Coste;
Ora 14:00 – Sabie masculin juniori individual;
Din România: Matei Aniculoesei, Codrin Cozmuleanu, Peter Nyiri, Alexie Alupei;
MARȚI, 8 MARTIE
Ora 10:00 – Floretă masculin juniori echipe;
Din România: echipa României (Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Benjamin Bodo, Victor Gheorghe);
Ora 10:00 – Spadă masculin juniori echipe;
Ora 13:00 – Sabie feminin juniori echipe;
MIERCURI, 9 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă feminin juniori echipe;
Din România: echipa României (Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Teodora Coste);
Ora 11:00 – Sabie masculin juniori echipe;
Ora 13:00 – Floretă feminin juniori echipe;
Din România: echipa României (Maria Boldor, Ana Boldor, Mălina Călugăreanu, Laura Vîrga).
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrimă.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Novi Sad.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ ÎN 2016:
logo_RODOTEX_rgb_trans


Related Posts

Se fac înscrieri pentru Campionatul Național de scrimă pentru veterani de la Craiova, ediția 2017!

Asociația Română de Scrimă Veterani organizează în data de 2 septembrie 2017, la Craiova, o nouă ediție a Campionatului Național de scrimă pentru veterani. Concursul va avea loc la Sala de scrimă a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”, cu începere de la ora 9:30, la trei categorii de vârstă: categoria I (40-49 de ani), […]

READ MORE →

Șapte scrimeri vor reprezenta România la Universiada de vară de la Taipei!

România va participa cu o delegație de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi, la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august, iar gimnasta Larisa Iordache va fi purtătoarea de drapel la ceremonia de deschidere. Delegația României va pleca joi, 17 […]

READ MORE →

FIER ȘI AUR! Federația Română de Scrimă aniversează un an de la medalia de aur cucerită de echipa de spadă feminin la Jocurile Olimpice de la Rio!

Acum un an scrima românească și sportul din țara noastră trăiau clipe de glorie la Jocurile Olimpice de la Rio (Brazilia). Noaptea de 11 spre 12 august 2016 va rămâne scrisă cu litere de AUR în istoria scrimei românești. Început pe 11 august și încheiat noaptea târziu, pe 12 august, concursul de spadă feminin echipe a […]

READ MORE →

Antrenorul Ioan Popa a încetat din viață!

Familia scrimei românești devine pe zi ce trece tot mai săracă. Joi, 3 august 2017, Federația Română de Scrimă anunță cu regret trecerea în neființă a antrenorului de spadă Ioan Popa (64 de ani). Fost spadasin la CSA Steaua, club pentru care a câștigat de trei ori campionatul național (1976, 1977 și 1979), Ioan Popa […]

READ MORE →

„La Mulți Ani”, Mihai Popa!

Antrenorul de spadă de la CSA Steaua, Mihai Popa, își serbează luni, 31 iulie 2017, ziua de naștere. Fost campion european și medaliat au argint și bronz cu echipa de spadă a României, Mihai Popa a câștigat Campionatul Mondial Universitar de la București, în 1981. Multiplu campion balcanic, de 23 de ori campion național și […]

READ MORE →

One thought on “37 de scrimeri români vor participa în perioada 29 februarie – 9 martie la Campionatul European pentru cadeți și juniori de la Novi Sad

  1. István spune:

    Adam Macska (CS Satu Mare), David Biro (CSS Târgu Mureș), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Benjamin Bodo (CS Satu Mare), Marton Szep (CS Satu Mare), Balasz Szilagyi (CS Satu Mare); Peter Nyiri (CS Riposta), acestea chiar ca sunt nume romanesti. 🙁 Oricum Bafta!!!!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top