Stelistul Vlad Roșu a avut un traseu perfect în grupe, cu zece victorii din zece partide disputate, iar pe tabloul principal a legat alte trei succese care l-au propulsat în finala concursului de azi! În semifinale, Vlad a dispus de Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) cu 15-10. În cealaltă semifinală sătmăreanul Răzvan Nojea a dispus cu 15-13 de Gabriel Pavel (CSTA București). În finală, Răzvan a început mai bine, a condus și cu 5-1, însă Vlad a revenit, a egalat la 6 și a preluat conducerea, a fost apoi din nou egal, la 9, dar Vlad Roșu nu a mai cedat și s-a impus cu 15-10, cucerind titlul național la floretă juniori! Medaliile de bronz au fost obținute de Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) și Gabriel Pavel (CSTA București).
REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:
16-IMI:
Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) – Gruia Pascale (CSȘ Triumf București) 15-6
Felix Dogariu (ACS Floreta Timișoara) – Tudor Cosma (ACSȘ Aramis București) 15-10
Victor Baciu (CSM Cluj Napoca) – Darius Malekshahian (ACS Floreta Timișoara) 15-10
OPTIMI DE FINALĂ:
Vlad Roșu (CSA Steaua) – Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) 15-10
Petru Surcel (CSA Steaua) – Ștefan Balogh (ACSȘ Aramis București) 15-12
Nicolas Pop (CS Satu Mare) – Justin Albeanu (CSA Steaua) 15-6
Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) – Rareș Baciu (CSȘ Triumf București) 15-5
Ionuț Stoe (CSȘ Triumf București) – Felix Dogariu (ACS Floreta Timișoara) 15-12
Gabriel Pavel (CSTA București) – Mihnea Surcel (CSA Steaua) 13-9
Radu Burcea (CSA Steaua) – Matei Serghie (CS Satu Mare) 15-14
Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Victor Baciu (CSM Cluj Napoca) 15-3
SFERTURI DE FINALĂ:
Vlad Roșu (CSA Steaua) – Petru Surcel (CSA Steaua) 15-9
Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) – Nicolas Pop (CS Satu Mare) 15-7
Gabriel Pavel (CSTA București) – Ionuț Stoe (CSȘ Triumf București) 15-8
Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Radu Burcea (CSA Steaua) 15-9
SEMIFINALE:
Vlad Roșu (CSA Steaua) – Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) 15-10
Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Gabriel Pavel (CSTA București) 15-13
FINALA:
Vlad Roșu (CSA Steaua) – Răzvan Nojea (CS Satu Mare) 15-10
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club | Țară |
1 | ROȘU Vlad | CSA STEAUA București | ROU |
2 | NOJEA Răzvan | CS Satu Mare | ROU |
3T | DRĂGHICI Sebastian | CS OLIMPIA București | ROU |
3T | PAVEL Gabriel | CSTA București | ROU |
5 | STOE Ionuț | CSȘ TRIUMF București | ROU |
6 | POP Nicolas | CS Satu Mare | ROU |
7 | BURCEA Radu | CSA STEAUA București | ROU |
8 | SURCEL Petru | CSA STEAUA București | ROU |
9 | BALOGH Ștefan | ACSȘ ARAMIS București | ROU |
10 | SERGHIE Matei | CS Satu Mare | ROU |
11 | SURCEL Mihnea | CSA STEAUA București | ROU |
12 | ALBEANU Justin | CSA STEAUA București | ROU |
13 | BACIU Rareș | CSS TRIUMF București | ROU |
14 | DOGARIU Felix | ACS FLORETA Timișoara | ROU |
15 | BACIU Victor | CSM Cluj Napoca | ROU |
16 | MACOVEI Alexandru | CS PETROLUL Ploiești | ROU |
17 | PASCALE Gruia | CSȘ TRIUMF București | ROU |
18 | MALEKSHAHIAN Darius | ACS FLORETA Timișoara | ROU |
19 | COSMA Tudor | ACSȘ ARAMIS București | ROU |
20 | ADOCH Ștefan | ACS FLORETA Timișoara | ROU |
21 | BERCEANU Rareș | CSȘ TRIUMF București | ROU |
22 | GHEȚU Robert | CSȘ TRIUMF București | ROU |
23 | BĂLAN Radu | CSA STEAUA București | ROU |
24 | SANDU Pavel | CS PETROLUL Ploiești | ROU |
25 | PETRACHE Mihnea | ACS FLORETA Timișoara | ROU |
26 | KONCZ Endre | CSM Cluj Napoca | ROU |
27 | AȘTILEAN Antoniu | CSM Cluj Napoca | ROU |
28 | STIUBE Andrei | ACS FLORETA Timișoara | ROU |
REZULTATELE DIN PRIMA FAZĂ A GRUPELOR:
REZULTATE DIN FAZA A DOUA A GRUPELOR: