Campionatul Național de sabie – cadeți și juniori
Masculin, juniori, individual
Vlad Covaliu a câștigat primul său titlu național individual la juniori după un turneu în care a adunat 11 victorii. Concursul masculin de azi a avut două semifinale extrem de disputate. În prima dintre ele, Radu Nițu (Riposta București) l-a întrecut pe Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) cu 15-11, în timp ce în cea de-a doua am consemnat un duel Steaua – Dinamo. S-a impus Vlad Covaliu (CS Dinamo), învingător cu 15-13 în fața lui Mihnea Enache (CSA Steaua). În finală, Vlad Covaliu și Radu Nițu au oferit un spectacol de calitate, câștigat greu de dinamovist, cu scorul de 15-13. Medaliile de bronz au fost câștigate de Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) și Mihnea Enache (CSA Steaua).
REZULTATELE TABLOULUI PRINCIPAL:
TURUL 1:
Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) – Cosmin Andrei Popa (CSA Steaua) 15-3
Rareș Beteagu (CS Dinamo) – Iustin Cîdu (CS Dinamo) 15-11
Ruben Răzvan Mărăcine (CSM Unirea Slobozia) l-a învins prin abandon pe Tudor Moise (CS Dinamo), care s-a retras din motive medicale
Michael Ene (Riposta București) – Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) 15-12
Sebastian Căpățână (CSTA București) – Noah Ștefan Manea (Corona Brașov) 15-8
Matei Pantiș (Riposta București) – Mario Alexandru Ștefan (CSA Steaua) 15-3
Andrei Pietroiu (CSȘ Slobozia) – Răzvan Macovei (CSA Steaua) 15-11
Rareș Gheorghe (CS Dinamo) – Mădălin Șomoiog (CSȘ Slobozia) 15-2
Alexandru Miculescu (CSA Steaua) – Ianis Alexandru Bara (CS Dinamo) 15-5
Ștefan Alexandru Surcel (CS Dinamo) – Eduard Florin Vintilă (CSTA București) 15-13
Rareș Costea (CSTA București) – Nichita Nistor (CSA Steaua) 15-10
Cristian Macovei (CSA Steaua) – Rareș Agavriloaie (CSM Iași) 15-5
Horia Nițu (Riposta București) – Matei Alexandru Radu (CS Dinamo) 15-5
Sergiu Vasilescu (Riposta București) – Mihai Alexandru Bujor (Olimpic Cetate Râșnov) 15-13
Luca Radu (CS Dinamo) – Ioan Dinu Argatu (CS Dinamo) 15-4
Andrei Busuioc (CS Dinamo) – Tudor Ioan Borcea (Riposta București) 15-9
16-IMI:
Radu Nițu (Riposta București) – Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) 15-7
Ruben Răzvan Mărăcine (CSM Unirea Slobozia) – Rareș Beteagu (CS Dinamo) 15-9
Nicolas Lupu (CS Dinamo) l-a învins prin abandon pe Michael Ene (Riposta București), care s-a retras din motive medicale
Cosmin Stan (CSM Iași) – Sebastian Căpățână (CSTA București) 15-3
Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Matei Pantiș (Riposta București) 15-6
Alexandru Eva (CSM Iași) – Andrei Pietroiu (CSȘ Slobozia) 15-12
Andrei Costea (CSTA București) – Rareș Gheorghe (CS Dinamo) 15-12
Dacian Enache (CSA Steaua) – Alexandru Miculescu (CSA Steaua) 15-8
Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Ștefan Alexandru Surcel (CS Dinamo) 15-4
Răzvan Tipișcă (CSM Iași) – David Nicolae Militaru (CS Dinamo) 15-12
Ionuț Duțu (CSA Steaua) – Rareș Costea (CSTA București) 15-10
Casian Cîdu (CS Dinamo) – Cristian Macovei (CSA Steaua) 15-6
Marco Șovar (CS Dinamo) – Horia Nițu (Riposta București) 15-7
Andrei Popa (CSM Unirea Slobozia) – Sergiu Vasilescu (Riposta București) 15-14
Luca Radu (CS Dinamo) – Mihnea Andrei (CSM Iași) 15-8
Mihnea Enache (CSA Steaua) – Andrei Busuioc (CS Dinamo) 15-5
OPTIMI DE FINALĂ:
Radu Nițu (Riposta București) – Ruben Răzvan Mărăcine (CSM Unirea Slobozia) 15-5
Cosmin Stan (CSM Iași) – Nicolas Lupu (CS Dinamo) 15-11
Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Alexandru Eva (CSM Iași) 15-5
Dacian Enache (CSA Steaua) – Andrei Costea (CSTA București) 15-3
Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Răzvan Tipișcă (CSM Iași) 15-2
Casian Cîdu (CS Dinamo) – Ionuț Duțu (CSA Steaua) 15-9
Marco Șovar (CS Dinamo) – Andrei Popa (CSM Unirea Slobozia) 15-5
Mihnea Enache (CSA Steaua) – Luca Radu (CS Dinamo) 15-10
SFERTURI DE FINALĂ:
Radu Nițu (Riposta București) – Cosmin Stan (CSM Iași) 15-10
Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Dacian Enache (CSA Steaua) 15-13
Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Casian Cîdu (CS Dinamo) 15-10
Mihnea Enache (CSA Steaua) – Marco Șovar (CS Dinamo) 15-9
SEMIFINALE:
Radu Nițu (Riposta București) – Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-11
Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Mihnea Enache (CSA Steaua) 15-13
FINALA:
Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Radu Nițu (Riposta București) 15-13
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club | Țară |
1 | COVALIU Vlad | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
2 | NITU Radu | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
3T | DRAGOMIR Eduard | CSM UNIREA Slobozia | ROU |
3T | ENACHE Mihnea | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
5 | ENACHE Dacian | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
6 | CIDU Casian | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
7 | SOVAR Marco | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
8 | STAN Cosmin | CSM IASI | ROU |
9 | LUPU Nicolas | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
10 | POPA Andrei | CSM UNIREA Slobozia | ROU |
11T | DUTU Ionut | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
11T | EVA Alexandru | CSM IASI | ROU |
13 | COSTEA Andrei | CSTA Bucuresti | ROU |
14 | TIPISCA Razvan | CSM IASI | ROU |
15 | MARACINE Ruben Razvan | CSM UNIREA Slobozia | ROU |
16 | RADU Luca | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
17 | MIHNEA Andrei | CSM IASI | ROU |
18 | MILITARU David Nicolae | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
19 | GHEORGHE Rares | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
20 | PIETROIU Andrei | CSS SLOBOZIA | ROU |
21 | COSTEA Rares | CSTA Bucuresti | ROU |
22 | VASILESCU Sergiu | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
23 | CAPATINA Sebastian | CSTA Bucuresti | ROU |
24 | NITU Horia | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
25 | MACOVEI Cristian | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
26 | PANTIS Matei | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
27 | MICULESCU Alexandru | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
28 | SURCEL Stefan Alexandru | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
29 | BUSUIOC Andrei | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
30 | CRISTOLOVEAN Bogdan | CS Olimpic Cetate Rasnov | ROU |
31 | ENE Michael | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
32 | BETEAGU Rares | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
33 | CIDU Iustin | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
34 | GAVRILA Cristian Marian | CSS SLOBOZIA | ROU |
35 | POPA Cosmin Andrei | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
36 | BORCEA Tudor Ioan | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
37 | VINTILA Eduard Florin | CSTA Bucuresti | ROU |
38 | BARA Ianis Alexandru | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
39 | STEFAN Mario Alexandru | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
40 | AGAVRILOAIE Rares | CSM IASI | ROU |
41 | RADU Matei Alexandru | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
42 | MANEA Noah Stefan | CSM CORONA BRASOV | ROU |
43 | BUJOR Mihai Alexandru | CS Olimpic Cetate Rasnov | ROU |
44 | NISTOR Nichita | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
45 | MACOVEI Razvan | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
46 | SOMOIOG Madalin | CSS SLOBOZIA | ROU |
47 | MIHALACHE Stefan | CSS SLOBOZIA | ROU |
48 | ARGATU Ioan Dinu | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
49 | MOISE Tudor | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
50T | ISOPESCU Mihai | CSS SLOBOZIA | ROU |
50T | VOCHIN Andrei | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
52T | GRECU Luca Stefan | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
52T | TUDOR Alexandru Robert | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
54 | NASTASE Mihnea Andrei | CSTA Bucuresti | ROU |
55 | MARGINEAN Vlad Luca | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
56T | VELICU Mihnea | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
56T | LAZAR Vlad Eduard | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
58 | BARSAN David | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
59 | MARDARE Bogdan Gabriel | CS Olimpic Cetate Rasnov | ROU |
60 | TATULESCU Nicolae Chrisley | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
61 | PANDELESCU Tiberiu Andreas | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |