Tiberiu Dolniceanu a fost la un pas de un nou podium într-o etapă de Cupă Mondială de sabie seniori. După locul trei la Madrid şi locul 17 la Padova, ambele în februarie, sabrerul român a terminat pe poziţia a cincea Grand Prix-ul de la Budapesta.
Rând pe rând, Dolniceanu a trecut de Mădălin Bucur (România), scor 15-12, în turul I, de Adam Szkrodzki (Polonia), scor 15-6, în turul II şi de Gabriele Foschini (Italia), scor 15-12, în optimi. Din păcate, în sferturile de finală, sportivul lui Mihai Covaliu a fost învins cu 15-12 de sud-coreeanul Kim Junghwan şi a terminat concursul de la Budapesta pe poziţia a cincea. Acelaşi Kim l-a învins pe român şi la Madrid, în optimile de finală, scor 15-13.
În afara lui Tiberiu Dolniceanu, România a mai avut alţi şapte sabreri în capitala Ungariei, care au obţinut următoarele poziţii: Alin Badea – locul 37, Dragoş Sîrbu – locul 39, Ciprian Gălăţanu – locul 46, Mădălin Bucur – locul 64, Iulian Teodosiu – locul 107, George Iancu – locul 109 şi Alexandru Popescu – locul 123.