La nici 18 ani, floretista Maria Boldor a dovedit în week-end-ul acesta că este cea mai valoroasă sportivă la arma ei și că speranțele de a o vedea la JO de la Tokyo din 2020 pe podium sunt perfect îndreptățite. În trei zile, la trei concursuri diferite, Maria a cucerit tot atâtea medalii, una mai valoroasă ca alta.
Totul a început vineri, 16 mai, când sportiva de la Clubul Sportiv al Armatei Steaua a cucerit medalia de argint la Trofeul Pellegrini (ediția a cincea), după 13-15 cu Katerina Chentsova (TVSM Kiev). Sâmbătă, la Cupa Europei, împreună cu echipa CSA Steaua, Maria Boldor a urcat pe treapta a treia a podiumului, o performanță extraordinară dacă avem în vedere faptul că formația noastră are o medie de vârstă de 17,5 ani.
În fine, duminică, 18 mai, sportiva lui Petre Ducu a cucerit medalia de aur la Campionatele Naționale de floretă seniori, proba feminină individuală, după 15-13 în finală cu Mălina Călugăreanu, colega sa de la CSA Steaua. Este primul titlu la seniori pentru Maria Boldor, cea care anul trecut a cucerit Cupa României tot după o finală cu Mălina Călugăreanu.
Luni și marți, 19 și 20 mai, la Sala de scrimă Floreasca are loc Superliga de floretă seniori, proba feminină, concurs la care Maria Boldor poate cuceri o nouă medalie cu echipa sa de club, CSA Steaua.
Clasamentul complet de la Campionatul Național de floretă seniori, proba feminină individual, poate fi văzut AICI.