Orașul bulgar Plovdiv a găzduit sâmbătă și duminică, 25 și 26 octombrie, a treia etapă de Cupă Mondială la sabie juniori din sezonul 2014-2015. Concursul a fost rezervat băieților și s-a desfășurat atât la individual cât și la echipe. România a fost reprezentată la întrecerea din Bulgaria de următorii sportivi: Tudor D. Cucu, Sorin Eftimie, Sergiu Ciornilă și Petru Aniculoesei.
La individual, cel mai bun rezultat al delegației României a fost reușit de Sorin Eftimie. Acesta a ajuns pe tabloul principal de 64, unde a fost eliminat în turul I după 7-15 cu rusul Dmitriy Danilenko, cel care avea să câștige în cele din urmă întrecerea. Clasările sportivilor din România la individual au fost următoarele: Sorin Eftimie – locul 60, Tudor D. Cucu – locul 115, Sergiu Ciornilă – locul 119, Petru Aniculoesei – locul 139.