Orașul austriac Moedling a găzduit sâmbătă și duminică, 7 și 8 noiembrie, etapa a patra din sezonul 2015-2016 a Circuitului European de floretă cadeți, masculin și feminin, individual și pe echipe.
La start s-au prezentat 483 de sportivi, din 36 țări. România a fost reprezentată în cele două zile de concurs din Austria de 13 sportivi, după cum urmează:
FEMININ: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul Constanța), Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța), Andreea Gheorghe (CSA Steaua), Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara).
MASCULIN: Cristian Cândescu (CSA Steaua), Silviu Roșu (CSA Steaua), Alexandru Sîrb (CSA Steaua), Edwin Pop (CS Satu Mare), Dragoș Iamandei (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Andrei Ionică (CSA Steaua).
Cel mai bun rezultat al delegației noastre a fost obținut în proba feminină pe echipe, acolo unde România2 s-a clasat pe locul șapte. Alcătuită din Andreea Gheorghe, Teodora Sîrbu, Raluca Văcărașu, România2 a avut următorul parcurs: tabloul de 32 – 45-28 cu Grecia2, tabloul de 16 – 45-43 cu Cehia; tabloul de 8 – 18-45 cu Japonia1; tabloul de 5-8 – 41-45 cu Japonia3.
România1 (Rebeca Cândescu, Raluca Drăghici, Anca Săveanu) a terminat pe poziția 26. Au tras 32 de formații.
În proba masculină pe echipe, România1 (Cristian Cândescu, Silviu Roșu, Alexandru Pîrva, Alexandru Sîrb) s-a oprit în 16 și a ocupat locul 9, iar România2 (Dragoș Iamandei, Andrei Ionică, Edwin Pop) a fost eliminată pe tabloul de 32 și s-a clasat la final pe poziția 24.
Rezultatele complete ale sportivilor români, în probele individuale, la Moedling au fost următoarele:
MASCULIN INDIVIDUAL: Silviu Roșu (CSA Steaua) – locul 39, Cristian Cândescu (CSA Steaua) – locul 44, Alexandru Sîrb (CSA Steaua) – locul 87, Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – locul 100, Edwin Pop (CS Satu Mare) – locul 104, Andrei Ionică (CSA Steaua) – locul 147, Dragoș Iamandei (CSA Steaua) – locul 153. Au tras 266 de sportivi.
FEMININ INDIVIDUAL: Anca Săveanu (CSA Steaua) – locul 48, Raluca Drăghici (CS Farul Constanța) – locul 56, Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța) – locul 88, Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – locul 94, Andreea Gheorghe (CSA Steaua) – locul 131, Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara) – locul 179. Au participat 217 sportive.
Următoarea etapă din Circuitul European de cadeți, la floretă, are loc la Tauber, la feminin, și la Halle, la masculin, în perioada 21-22 noiembrie.