XV Witold Woyda Varșovia 2023

Floretă, masculin, individual

14 tricolori au fost înscriși pe listele de start și 13 dintre ei au intrat pe piste la Varșovia. Vlad Micu și Tudor Timaru au ieșit din faza grupelor

Felix Dogariu a avut cel mai lung traseu dintre floretiștii români participanți. El a trecut în turul al doilea de turcul Aden Suar Kaya (15-1), iar în turul trei l-a învins pe americanul Isaiah Klotz (15-14).

Victor Baciu și Filip Efros s-au înfruntat în turul al doilea al tabloului de 256. Victor s-a impus cu 15-5. În turul patru, sportivul nostru a mers mai departe pentru că francezul Mahel Boumaza a fost oprit, din motive medicale, să apară pe pista de concurs. În 16-imi, Felix l-a întâlnit pe Uzair Zafran Badroel Rizwan, din Malaysia, în fața căruiaa pierdut cu 9-15.

Într-un alt meci din turul secund, Rareș Berceanu a dispus cu 15-7 de Adham Eldeeb (Qatar). Victor Baciu și Rareș Berceanu s-au întâlnit apoi în turul al treilea, unde Victor Baciu a ieșit câștigător, cu 15-9. El a fost eliminat în turul al patrulea de Leon Gautier-Loftus, din Irlanda, cedând cu 7-15.

Rareș Vasilache a trecut de primul tur cu o victorie la polonezul Dominik Truszczynski (15-13), fiind învins în turul al doilea de irlandezul Leon Gautier-Loftus, care s-a impus cu 15-3.

Andrei Știube a fost întrecut cu scorul de 15-5 de către olandezul Jonas Moerbeek, în turul secund.

Un alt duel românesc s-a consemnat în turul al doilea între Endre Koncz și Robert Ghețu. A câștigat Endre, cu 15-10. În turul următor, Endre Koncz a cedat la polonezul Marceli Cendrowski cu 10-15.

Victor Sabo a ieșit din primul tur, după înfrângerea suferită în meciul cu italianul Dario Salvadori, 5-15.

Luca Juravle a cedat în turula al doilea în fața turcului Sarp Ozturk, cu 8-15.

Mihnea Robănescu a trecut în turul doi de americanul Ansel Edison (15-14), dar a fost învins în turul trei de către italianul Jacopo del Torto (6-15).

În ierahia finală, Felix Dogariu (CSU Timișoara) a terminat pe locul 11, Victor Baciu (CSM Cluj) pe locul 26, Mihnea Robănescu (CSU Timișoara) pe locul 49, Endre Koncz (CSM Cluj) pe locul 57, Rareș Berceanu (CSȘ Triumf București) pe locul 62, Robert Ghețu (CSȘ Triumf București) pe locul 74, Luca Juravle (CSȘ Triumf București) pe locul 75, Andrei Știube (ACS Floreta Timișoara) pe locul 80.

XIII Golden Team Cup Tournament – Varșovia 2023

Floretă, masculin, echipe

În primul tur al tabloului concursului pe echipe, România 3 (Filip Efros, Robert Ghețu, Victor Sabo) a întâlnit o echipă formată din italieni și polonezi, Mix, care s-a impus cu 45-34.

România 2 (Andrei Știube, Alan Fey, Endre Koncz, Luca Juravle) a eliminat Suedia 2 în 16-imi și a pierdut cu 29-45 în fața primei echipe a tricolorilor (Mihnea Robănescu, Felix Dogariu, Victor Baciu, Rareș Berceanu), în optimi. În primul tur România 1 eliminase România 4 (Vlad Micu, Tudor Timaru, Rareș Vasilache), de care a dispus cu 45-17.

România 1 a eliminat în sferturi formația Marii Britanii, cu 45-41, dar a cedat în semifinale la Italia, cu 42-45. În meciul pentru medalia de bronz, tricolorii au pierdut cu 36-45 în fața Poloniei 3.

În turneul pentru locurile 9-16, România 2 a învins Cehia 1, cu 45-43, apoi a cedat cu 36-45 în meciul cu Suedia. A urmat o înfrângere cu Ucraina 2 (29-45) și o victorie cu Letonia în partida pentru locul 11, scor 45-39.