Prima zi a Cupei României la floretă seniori de la Timișoara a programat în Sala de la Baza sportivă Nr. 2 proba individuală la masculin. În concurs au fost înscriși 16 sportivi de la CSS Ploiești, CSA Steaua București, CSU Cluj Napoca și CSU Poli Timișoara.
Trofeul a fost câștigat de către Radu Dărăban. Legitimat la CSU Cluj Napoca, Radu a dispus în finala mare de Iulian Teacă, de la CSU Poli Timișoara, scor 15-5. Podiumul a fost completat de către Bogdan Dascălu, care l-a învins în finala mică pe Silviu Roșu (CSA Steaua), scor 15-11.
Rezultatele de pe tabloul de 8 au fost următoarele:
t8
Clasamentul complet al Cupei României de floretă seniori, proba individuală la masculin, de la Timișoara, ediția 2016, poate fi văzut AICI.
Programul următoarelor trei zile de concurs din cadrul Cupei României de floretă seniori de la Timișoara este: