Sezonul 2016-2017 al Cupei Mondiale de floretă seniori, feminin și masculin individual, a debutat la finalul săptămânii trecute, sâmbătă și duminică, 24 și 25 septembrie, cu etapa satelit de la Amsterdam (Olanda).
România a fost reprezentată în întrecerea feminină de către două sportive de la CSA Steaua. Mălina Călugăreanu și Maria Boldor au tras duminică, 25 septembrie, în proba feminină alături de alte 59 de sportive.
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Maria Boldor, care s-a clasat pe locul 7. Mălina Călugăreanu a încheiat concursul pe poziția 14.
TABLOUL DE 8
Maria Boldor – Kata Kondricz (Ungaria) 13-15.
Podiumul concursului de la Amsterdam a arătat astfel: 1. Fanny Kreiss (Ungaria), 2. Kata Kondricz (Ungaria), 3. Edina Knapek (Ungaria) și Flora Pasztor (Ungaria).
Sportivele românce au fost coordonate în Olanda de către antrenorul Petre Ducu.
Următoarea etapă de Cupă Mondială la floretă seniori feminin va avea loc la Cancun (Mexic) în perioada 14-16 octombrie.