România s-a prezentat cu patru floretiste la Cupa Mondială feminină de la Saint-Maur: Maria Boldor, Mălina Călugăreanu, Emilia Corbu și Anca Săveanu. Astăzi, în concursul individual, s-au disputat fazele eliminatorii, iar din cele patru sportive tricolore, trei s-au calificat pentru tabloul preliminar, doar Anca Săveanu fiind eliminată încă din faza grupelor.

Mălina Călugăreanu a intrat în primul tur al tabloului preliminar, unde a învins-o pe Anna Politz (Ungaria), cu 15-8, apoi a înfruntat-o pe italianca Martina Sinigalia. Sinigalia s-a impus cu 15-4 și Mălina a părăsit concursul.

Pe tabloul preliminar s-a calificat și Emilia Corbu, care a învins-o pe canadianca Ying Cao, în primul tur, pentru ca în turul secund să o întâlnească pe rusoaica Elena Petrova. Petrova a câștigat întâlnirea cu scorul de 15-6, calificându-se pentru tabloul principal.

Maria Boldor a mers direct în turul secund al tabloului preliminar, acolo unde a a avut de disputat un meci împotriva Katei Kondricz, din Ungaria. Maria a câștigat întâlnirea cu sportiva maghiară și va evolua mâine pe tabloul principal. În primul tur al acestuia, Maria o va avea ca adversară pe rusoaica Adelya Abdrakhmanova.

Rezultatele floretistelor tricolore în grupe:

Maria Boldor – grupa 12. S-a calificat din grupă cu patru victorii din cele șase meciuri.

• 4-5 cu Julia Chrzanowska (Polonia)
  • 3-5 cu italianca Elena Tangherlini
  • 5-4 cu Alanna Goldie (Canada)
  • 5-0 cu Tay Yu Ling (Singapore)
  • 5-0 cu Emily Parra (Franța)

Emilia Corbu – grupa 24. S-a calificat din grupă cu patru victorii.

• 3-5 cu Viktoria Mesteri (Ungaria)
  • 5-0 cu Luca Sarah Holland-Cunz (Germania)
  • 5-0 cu Emma Pimouguet (Franța)
  • 4-5 cu Ines Kirsten (Austria)
  • 5-1 cu Renata Tomczak (Polonia)
  • 1-5 cu Maia Mei Weintraub (SUA)

Anca Săveanu – grupa 13. A fost eliminată din faza grupelor, având o singură victorie

• 5-4 cu Freya Cenker (Austria)
  • 2-3 cu Kata Kondricz (Ungaria)
  • 2-5 cu Leandra Behr (Germania)
  • 4-5 cu Alicia Audibert (Frannța)
  • 2-5 cu Skylar Knight (SUA)